Holandë-Angli, duel pas 28 vitesh në Europian / Nga trofeu i vetëm i tulipanëve te hakmarrja, sa shumë “beteja”

holande angli duel pas 28 vitesh ne europian nga trofeu i vetem i tulipaneve te hakmarrja sa shume betejaHolanda dhe Anglia do të luajnë një prej gjysmëfinaleve të këtij Europiani, ku do të matin forcat dhe do të kërkojnë patjetër një vend në finalen e madhe të Berlinit. Një ndeshje që ka qenë e mbushur me histori dhe përballje të shumta në të shkuarën.

1284874_1 (1)

Kjo do të jetë ndeshja numër 23 në histori mes tyre, ndërsa në 22 të mëparshmet bilanci është në favor të Holandës. Tulipanët kanë arritur që të fitojnë 7 ndeshje, ndërsa Anglia 6 sfida. 9 të tjera kanë përfunduar në barazim.

EUROPIANË- Përballjet mes dy ekipeve kanë qenë më së shumti miqësore, por ka pasur edhe nga ato që kanë mbajtur me zemër në dorë tifozët, pikërisht për rëndësinë e tyre në Botërorë dhe Europianë. Dhe meqë jemi tek Europianët, Holanda e ka mundur pikërisht Anglinë në vitin 1988 në me tripletën e Marko Van Bastenit, në vitin kur ka fituar Europianin. Mirëpo Anglia është hakmarrë vite më vonë, pikërisht në vitin 1996 kur fitonin 4-1 ndaj “tulipanëve”.

Dopietat e Shirer dhe Sheringam ishin vendimtare përballë golit të Patrik Klajvert. Ndeshjet e fundit mes dy skuadrave kanë qenë shumë të balancuara dhe pa një ekip dominues.

PANORAMASPORT.AL

NDIQE LIVE “PANORAMA TV” <!–

–> © Panorama.al Burimi informacionit @Panorama.al: Lexo me shume ne :bota sot www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts