Holandë, myslimanët të shqetësuar pas fitores në zgjedhje të populistit islamofobik Wilders

holande myslimanet te shqetesuar pas fitores ne zgjedhje te populistit islamofobik wilders

Myslimanët në Holandë janë të shqetësuar për atë që do të ndodhë pas fitores së parashikuar të Partisë Populiste të Lirisë (PVV) të ekstremit të djathtë anti-islamik të Geert Wilders në zgjedhjet e djeshme parlamentare.

“Si një musliman fetar, unë jam i shqetësuar,” tha Muhsin Kioktas, president i një grupi të interesit mysliman, duke folur sot në televizionin holandez. “Vërtet nuk e prisja këtë rezultat. Muslimanët po përballen me kohë të vështira”.

PVV e Wilders ka thënë se do të mbyllë xhamitë dhe do të ndalojë Kuranin, vuri në dukje Kioktas. Nëse populisti i ekstremit të djathtë arrin të formojë një qeveri koalicioni dhe të zbatojë axhendën e tij anti-islame, kjo do të thotë se myslimanët në Holandë nuk do të jenë më në gjendje të praktikojnë fenë e tyre lirisht, tha ai.

“Ne besojmë në demokracinë dhe sundimin e ligjit,” tha Kioktas, duke shtuar se ai respekton gjykimin e votuesve holandezë. “Por si një mysliman i devotshëm dhe fetar, unë jam i shqetësuar.”

PVV e Wilders doli si forca e parë në zgjedhjet e djeshme parlamentare.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : bota sot www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts