Homazhi për Ukrainën, trajneri i Chelseat dënon brohoritjen e tifozëve për Abramovich: Nuk është momenti për të dhënë mesazhe të tjera

Thomas Tuchel, menaxheri i klubit të futbollit në Premier League, Chelsea, tha se “nuk ishte momenti për të dhënë mesazhe të tjera” pasi tifozët brohoritën emrin e pronarit rus të klubit Roman Abramovich gjatë një homazhi për Ukrainën.

Një minutë duartrokitje u mbajt përpara ndeshjes së Chelseat në Premier League kundër Burnley të shtunën, gjatë së cilës thirrjet e emrit të Abramovich mund të dëgjoheshin në një transmetim të Sky Sports.

Këngët u mbytën shpejt nga zhurmat nga tribuna.
“Nëse tregojmë solidaritet, ne tregojmë solidaritet dhe duhet ta bëjmë së bashku. Ne gjunjëzohemi së bashku, nëse një person i rëndësishëm nga klubet e tjera ose nga klubi ynë fatkeqësisht vdes, ne tregojmë një minutë respekti,” u tha Tuchel gazetarëve pas ndeshjes, të cilin Chelsea e fitoi 4-0.

“Nuk është momenti për të dhënë mesazhe të tjera, është një moment për të treguar respekt. Ne e bëjmë këtë sepse kjo është ajo që jemi edhe ne si klub, ne tregojmë respekt si klub. Ne kemi nevojë që tifozët tanë të angazhohen për këtë minutë duartrokitje në moment.

“Ne e bëjmë këtë për Ukrainën, nuk ka asnjë mendim të dytë për situatën atje. Ata kanë mendimet tona dhe mbështetjen tonë, dhe ne duhet të qëndrojmë së bashku si një klub.”

CNN ka kontaktuar me Chelsean në lidhje me thirrjet, por nuk ka marrë menjëherë një përgjigje.
Pronari miliarder i Chelseat, Abramovich, njoftoi në fillim të kësaj jave se kishte në plan të shiste klubin pas gati 20 vitesh në krye. Në atë kohë, Chelsea ka fituar dy Champions League dhe pesë tituj Premier League.

Anëtari i Parlamentit britanik Chris Bryant më parë bëri thirrje që Abramovich të humbasë pronësinë e klubit të Premier League pasi pa një dokument të zbuluar të qeverisë së Mbretërisë së Bashkuar të vitit 2019 që thoshte se Abramovich ishte me interes për shkak të “lidhjeve të tij me shtetin rus dhe lidhjes së tij publike me aktivitete dhe praktika korruptive”, shkruan deputeti në një postim në Twitter.

Abramovich, i cili pretendon se nuk është një figurë zyrtare politike për Rusinë, nuk është sanksionuar nga Britania e Madhe, sipas faqes së internetit të listës së sanksioneve.
Në të gjithë Premier Ligën, skuadrat treguan mbështetje për Ukrainën në vazhdën e pushtimit të Rusisë.
Përveç mbajtjes së duartrokitjeve përpara fillimit, ekranet e stadiumit shfaqën mesazhin “Futbolli qëndron së bashku” në ngjyrat e flamurit të Ukrainës dhe kapitenët mbanin shirita blu dhe të verdhë.

Në ndeshjen e së shtunës, Chelsea e mbylli fitoren falë golave ​​të pjesës së dytë të Reece James, Christian Pulisic dhe dy të Kai Havertz.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.