Hong Kong, digjen 16 anije nga zjarri në strehimoren e tajfunit

Si pasojë e një zjarri që shpërtheu në strehimoren e tajfunit në Hong Kong, 16 anije dolën jashtë përdorimit.

NĂ« njĂ« deklaratĂ« nga transmetuesi publik RTHK, thuhet se njĂ« person u dĂ«rgua nĂ« spital pasi u prek nga zjarri qĂ« shpĂ«rtheu nĂ« strehimoren e tajfunit “Aberdeen South” dhe se 35 persona tĂ« tjerĂ« u shpĂ«tuan nga zjarrfikĂ«set nga anijet qĂ« u dogjĂ«n.

Në deklaratë thuhet se 10 nga 16 anije të djegura u fundosën.

Zjarri shpërtheu në orën 02:30 sipas kohës lokale për një arsye ende të pa identifikuar. Zjarri u fik pas 6 orësh me ndërhyrjen e 11 anijeve zjarrfikëse dhe 8 avionëve për fikjen e zjarreve.

Strehimoret e tajfunit në Hong Kong përdoren për të ankoruar anijet e peshkimit gjatë tajfunëve dhe uraganeve të rënda.//AA

PĂ«r t’u bĂ«rĂ« pjesĂ« e grupit “Balkanweb” mjafton tĂ« klikoni: Join Group dhe kĂ«rkesa do t’ju aprovohet menjĂ«herĂ«. Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.