Hong Kong vonon importet e vaksinës AstraZeneca

Pasi ndaloi përdorimin e vaksinës BioNTech, qeveria e Hong Kongut ka njoftuar se nga prodhuesi i vaksinave AstraZeneca ka kërkuar të vonojë dërgesën e vaksinës.

Siç raporton e pĂ«rditshmja ‘South China Morning Post’, sekretarja e qeverisĂ« sĂ« Hong Kongut pĂ«r ushqim dhe shĂ«ndetĂ«si, Sophia Chan Siu-chee, nĂ« panelit shĂ«ndetĂ«sor tĂ« KĂ«shillit Legjislativ tha se janĂ« vonuar importet e vaksinave qĂ« ishin planifikuar tĂ« mbĂ«rrijnĂ« kĂ«tĂ« vit.

“Arsyeja kryesore Ă«shtĂ« sepse ne tashmĂ« kemi furnizime tĂ« mjaftueshme”, tha Chan.

Autoritetet e Hong Kongut kishin porositur të paktën 7,5 milionë doza nga AstraZeneca, të cilat pritej të mbërrijnë në vend në gjysmën e dytë të këtij viti.

Masa vjen pasi Agjencia Evropiane e Barnave (EMA) tha se mund tĂ« ketĂ« njĂ« “lidhje tĂ« mundshme midis vaksinĂ«s dhe rasteve shumĂ« tĂ« rralla tĂ« mpiksjes sĂ« pazakontĂ« tĂ« gjakut”.

Organizata BotĂ«rore e ShĂ«ndetĂ«sisĂ« (OBSH) po ashtu tha se njĂ« “lidhje shkakore midis vaksinĂ«s dhe shfaqjes sĂ« mpiksjes sĂ« gjakut me trombocite tĂ« ulĂ«ta konsiderohet e besueshme, por nuk Ă«shtĂ« konfirmuar”.

Chan tha se qeveria është e shqetësuar për raportet e sigurisë në lidhje me vaksinën AstraZeneca.

“Nuk Ă«shtĂ« e domosdoshme ta dorĂ«zojmĂ« atĂ« nĂ« qytet kĂ«tĂ« vit. Ne po ashtu kemi filluar tĂ« shohim vaksinat e gjeneratĂ«s sĂ« ardhshme qĂ« mund tĂ« ofrojnĂ« mbrojtje mĂ« tĂ« mirĂ« kundĂ«r llojeve tĂ« reja tĂ« virusit”, tha Chan.

Muajin e kaluar, Hong Kongu pezulloi pĂ«rdorimin e vaksinĂ«s BioNTech. Vendimi erdhi pasi, siç tha departamenti i shĂ«ndetĂ«sisĂ«, u zbuluan “devijime nĂ« vulĂ«n e shishes nĂ« njĂ« dĂ«rgesĂ« vaksinash”.

Megjithatë, Chan nuk zbuloi nëse qeveria e Hong Kongut ka paguar prodhuesin e barnave për vaksinën.

Që nga shpërthimi i pandemisë, Hong Kongu ka raportuar 11.550 raste të virusit COVID-19, përfshirë 205 viktima. Rajoni gjysmë-autonom me një popullsi prej 7,5 milionë banorësh, deri më tani ka administruar rreth 700 mijë doza.//AA

PĂ«r t’u bĂ«rĂ« pjesĂ« e grupit “Balkanweb” mjafton tĂ« klikoni: Join Group dhe kĂ«rkesa do t’ju aprovohet menjĂ«herĂ«. Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.