Horror në Kabul/ Afganët hipin mbi krahët e avionit për t’u arratisur nga Afganistani, bien nga lartësia, pamjet bëjnë xhiron në rrjet (VIDEO)

Me arritjen e talebannëve në pushtet, situata në Afganistan është në një gjendje të trazuar.

Shumë qytetarë, të frikësuar për jetët e tyre, janë dyndur nëpër pikat kufitare për t’u larguar nga vendi, e vërshuar në vende që do të ndihen më të sigurt. Në rrjete sociale, janë duke qarkulluar pamje të rënda, me afganët, që bëjnë gjithçka për t’u larguar.

Në një prej pamjeve, shihen disa persona teksa mbahen në pjesët anësore të aeroplanin, ndërsa mjeti fluturues merr shpejtësinë për t’u ngjitur në ajër. Ndërsa në një video tjetër, shihet 1 person, që dyshohet se është rrëzuar nga aeroplani në tokë.

Videot po bëjnë xhiron e rrjetit, ndërsa agjencia Asvaka, e cila ka publikuar pamjet, pretendon se në këtë formë, deri më tani kanë ndërruar jetë 2 persona. Megjithatë duhet thënë se autenticiteti i videos nuk është konfirmuar.

Kujtojmë se pjesa më e madhe e Evropës ka hapur dyert për pritjen e azilkërkuesve politikë të Afganistanit, ndër vendet pritëse do të jetë dhe Shqipëria e Kosova.

  • foto galeri

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.