Humbi gruan gjatë lindjes nga Covid-19, i riu nga Kosova merr ndihmën e pabesueshme nga kolegët gjermanë (Historia)

Ndonjëherë fati është i paepur, godet në mënyrë të tillë që të merr frymën dhe shumë njerëz ngrijnë përballë një tragjedie të tillë.

Njëjtë ndodhi edhe me 150 punonjës në kompaninë Odenwäller nga Butterstadt, por ata nuk u dorëzuan.

Për një koleg të ri që u trondit keq nga fati, ata filluan një përpjekje të pazakontë mbështetje për kolegun e tyre, shkruajnë mediat gjermane.

Çfarë ndodhi?

I riu nga Kosova humbi gruan e tij disa javë më parë dhe mbeti me një foshnjë të porsalindur.

Sipas mediave gjermane, 30-vjeçari tashmë ka parë javë shprese dhe dëshpërimi.

Fatkeqësia filloi në fillim të vitit kur të dy prindërit u sëmurën me coronavirus. Gruaja ishte shtatë muaj shtatzënë në atë pikë.

Për fat të keq, rrjedha e sëmundjes virale në nënën e re ishte e rëndë.

Kjo ishte edhe arsyeja pse foshnja duhet të sillej në botë me prerje cezariane emergjente në fund të janarit.

Djali peshonte vetëm 980 gramë në lindje, dhe pas prerjes cezariane, nëna e re vihet në koma artificiale në mënyrë që ajo të vazhdojë të furnizohet me oksigjen.

Por, pavarësisht kujdesit të mirë mjekësor në Spitalin Universitar të Frankfurtit, gjendja e saj po përkeqësohej dukshëm.

Ajo qëndron në koma për dy muaj dhe lufton me një larmi të komplikimeve.

Të hënën (15 mars 2021) gruaja e re më në fund humbet luftën dhe vdes pa parë kurrë djalin e saj të vogël, i cili tani po zhvillohet mirë, shkruan op-online.de, përcjell Telegrafi.

Dhe megjithëse i ri është në firmë, kolegët e tij janë shumë dashamirës ndaj burrit të saj.

Kështu, Lukas Odenwäller, si një shef i ri dha idenë për t’i dhuruar ditë pushimi atij.

Ai filloi një thirrje midis punëtorëve që kushdo që dëshiron të ndihmojë mund t’i dhurojë ditë pushimi babait të ri.

Ata më pas mund të vendosin vetë nëse duan të ofrojnë ditë pushimi apo të ofrojnë para në vend të tyre.

“Ne jemi një biznes familjar, unë vetë kam tre fëmijë të vegjël”, shpjegon Lukas Odenwäller, sipas të cilit kompania ka një përgjegjësi shoqërore për punonjësit e saj.

Dhe sigurisht, askush nuk do të qëndronte indiferent ndaj fatit të kolegut të tyre – gatishmëria për të ndihmuar ishte aq e madhe saqë tani kanë grumbulluar mbi 160 ditë pushimesh.

Kompania Odenwäller ka rënë dakord t’ia “kalojë” këto ditë pushimesh babait të pikëlluar. Ose si ditë pushimi ose si mbështetje financiare.

“Kështu që ne do të paguajmë çdo ditë të dhuruar me 200 euro për punonjës dhe 100 euro për stazhier”, shkruan Odenwäller në thirrjen për dhurime për fuqinë punëtore.

Si rezultat, Odenwäller nuk është i lumtur vetëm për babanë e ri, i cili merr këtë mbështetje të madhe. Ai është gjithashtu krenar për fuqinë e tij të punës. “Është një frymë e shkëlqyeshme ekipi, të kesh punonjës të tillë si drejtor menaxhues është shumë mirë”.

Sipas mediumit në fjalë, përcjell Telegrafi, babai i ri kishte ardhur në Gjermani nga Kosova vetëm disa vjet më parë dhe jo vetëm që ka gjetur një punëdhënës në Odenwäller GmbH, por padyshim edhe një familje të madhe.

Dhe kështu kjo tragjedi tregon edhe një herë se vuajtjet e mëdha shpesh mund të sjellin më të mirën nga njerëzit dhe se në kohë të vështira njerëzit mund të qëndrojnë më pranë njëri-tjetrit.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *