Humoristët në Indi të përballen me arrestim nëse bëjnë shaka të gabuara

INDI
Në Indi, humoristët mund të përballen me arrestim nëse bëjnë shaka të gabuara. Vitin e kaluar në këtë kohë Nalin Yadav u mbajt në një burg indian, duke mos ditur se kur do ta lironin.

“Nuk e kuptova se si dhe pse më ndodhi kjo”, tha 26-vjeçari humorist, i cili kaloi pothuajse dy muaj pas hekurave. “Nuk mund të flija apo të haja. Kisha sulme ankthi. Mendja ime nuk mund të qetësohej.”

Krimi i tij i supozuar? Organizimi dhe hapja e një shfaqjeje komedie për një komik, ai thotë se e kishte takuar vetëm pesë minuta më parë — një komedian mysliman i akuzuar për rrëfimin e shakave që fyente besimin hindu.
Ai dhe katër të tjerë janë vetë deklaruar të pafajshëm për lëndimin dhe fyerjen e ndjenjave fetare gjatë një shfaqjeje humoristike janarin e kaluar. Ata janë ende në pritje të gjykimit për akuzat dhe përballen me tre vjet burg nëse shpallen fajtorë.
Ndërsa komedia mund të jetë polarizuese në të gjithë botën, në Indi të tregosh shaka rreth hinduizmit ose të shoqërohesh me dikë që fyen besimin e shumicës mund të jetë e mjaftueshme për të nxitur veprime ligjore.
Ekspertët thonë se ligjet e epokës koloniale të Indisë po përdoren nga qeveria Hindu-nacionaliste e Partisë Bharatiya Janata (BJP) të kryeministrit Narendra Modi për të shuar kritikat dhe për të inkurajuar autocensurën.
Në të njëjtën kohë, autoritetet janë akuzuar se kanë mbyllur një sy ndaj komenteve të ashpra nga grupet ekstremiste të krahut të djathtë që përputhen me axhendën hindu-nacionaliste të BJP-së.
Yadav është vetëm njëri nga një listë e gjatë e gazetarëve, aktivistëve dhe komedianëve që janë arrestuar sepse nuk janë treguar të kujdesshëm

Problemi është se komediani — i cili është hindu — thotë se as që e përmendi hinduizmin atë natë.

Arrestimi
1 janari 2021 ishte menduar të ishte një moment kulmor në karrierë për Yadav.
Si një i sapoardhur në skenë, ai po hapte shfaqjen për komedianin mysliman më me përvojë Munawar Faruqui në Indore, një qytet në shtetin e Madhya Pradesh të sunduar nga BJP.
Yadav tha se ai tregoi disa shaka rreth seksit dhe shoqërisë indiane.
Por Eklavya Singh Gaur, djali i kryebashkiakut të BJP të Indore, dhe një anëtar i grupit të krahut të djathtë të Kongregacionit të Mbrojtjes Hindu, doli në skenë dhe akuzoi Faruqui-n për fyerje të perëndive hindu.
Në një video të shpërndarë gjerësisht, Faruqui mund të dëgjohet duke i thënë Gaurit se ai gjithashtu bën shaka me muslimanët dhe rutina e tij duhet të merret me shaka.
Yadav u përpoq të ndërmjetësonte duke thirrur policinë.
“Mendova se do të ishim të sigurt kur të vinte policia”, tha ai për CNN. “Doja të mbroja Munawar. Nuk e prisja kurrë se çfarë do të ndodhte më pas.”

Atë natë, Gaur dhe tre nga miqtë e tij paraqitën secili ankesa në polici, duke akuzuar Faruquin se kishte thënë “shaka të ndyra dhe të pahijshme” për perënditë dhe perëndeshat hindu, sipas dokumenteve të gjykatës të parë nga CNN. Ankesa thoshte gjithashtu se Faruqui tha një shaka për ministrin e Brendshëm të BJP Amit Shah, por nuk u dhanë detaje të mëtejshme.
Është e paqartë se kur Faruqui dyshohet se i bëri këto shaka.
Në ankesën e tij, Gaur pretendon se Faruqui e tha këtë gjatë performancës së tij, ndërsa dy nga miqtë e tij thanë se ai i tha batutat përpara se të fillonte performanca e tij.
Këto shaka “lënduan dhe zemëruan” ndjenjën fetare të Gaurit, thanë dokumentet.
Yadav dhe katër të tjerë, përfshirë Faruqui, u arrestuan herët në mëngjes me akuza që përfshijnë “deklarata të qëllimshme për të plagosur ndjenjat fetare” dhe “qëllim keqdashës për të fyer ndjenjat fetare”, si dhe thyerjen e disa distancimeve sociale Covid-19.Thyerja e rregullave të Covid mbart një dënim maksimal të mundshëm prej gjashtë muajsh burg dhe një gjobë.
CNN kontaktoi përfaqësuesit e Faruqui-t, por ata nuk pranuan të komentojnë.

Një goditje për lirinë e fjalës

Nuk janë vetëm Yadav dhe Faruqui ata që kanë qenë në pritje të veprimeve ligjore.
Disa humoristë të tjerë kanë zemëruar politikanët në pushtet të Indisë. Dhe ndërsa në vende të tjera ky mund të jetë fundi i saj, në Indi, disa njerëz e kanë ndjekur çështjen me policinë. Në nëntor të vitit të kaluar, monologu i fuqishëm i komedianit hindu, Vir Das, që trajtonte krizën e përdhunimeve në Indi dhe protestat njëvjeçare të fermerëve kundër ligjeve bujqësore polarizuan vendin.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com