Hungari, furgoni përplaset me një Mercedes, 3 të vdekur dhe 11 të plagosur

Tre migrantë të paligjshëm u vranë dhe njëmbëdhjetë të tjerë u plagosën në një aksident rrugor vdekjeprurës në Hungari të premten, njoftoi policia lokale.

Aksidenti ndodhi në Bocsa, 122 km në jug të Budapestit, të premten herët në mëngjes.

Policia tha se një furgon Hyundai i drejtuar nga një burrë gjeorgjian që mbante 15 migrantë të paligjshëm kishte refuzuar të ndalonte në një postbllok policie dhe u përplas me një Mercedes që po afrohej përpara se të shpërthente në flakë.

Dy nga pasagjerët e Hyundai u vranë. Dymbëdhjetë të tjerë u dërguan në spital, ku një person vdiq më vonë. Katër persona të tjerë kanë shpëtuar të padëmtuar nga aksidenti.

Drejtuesi i mjetit u arrestua në vendin e aksidentit nën dyshimin për trafikim të qenieve njerëzore dhe pakujdesi që çoi në një aksident rrugor fatal.

Kryeministri hungarez Viktor Orban njoftoi muajin e kaluar se do të krijonte një organ të ri të mbrojtjes së kufirit të quajtur “gjuetarët e kufijve” për t’u marrë me presionin e shtuar nga migrimi.

Ndërkohë, ministri i jashtëm hungarez Peter Szijjarto tha të martën se Hungaria ka ndaluar më shumë se 130,000 migrantë të paligjshëm në kufirin e saj jugor deri më tani këtë vit, që është më shumë se në të gjithë vitin e kaluar.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb


Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts