Hungaria bllokon planin evropian për mbështetjen ushtarake prej 20 miliardë eurosh për Ukrainën

Hungaria kundërshton planin evropian për mbështetjen ushtarake prej 20 miliardë eurosh për Ukrainën.

Në Bruksel, ministrat e punëve të jashtme të Bashkimit Evropian diskutuan një propozim që do të ndajë të paktën pesë miliardë euro në vit për katër vitet e ardhshme për të mbuluar kostot e vendeve të BE-së që blejnë dhe i dhurojnë armë Ukrainës, si dhe për trajnimin e trupave ukrainase.

Por, gjatë takimit, Hungaria tha se do të kundërshtonte planin derisa ukrainasit të hiqnin bankën hungareze OTP nga lista e saj e “sponsorëve të luftës”.

Peter Szijjarto, ministri i jashtëm i Hungarisë, tha se Budapesti nuk do të miratojë ndarjen e fondeve për Fondin Evropian të Paqes (EPF), të cilin Brukseli e përdor për të mbështetur dërgesat e armëve në Ukrainë, derisa OTP të hiqet nga lista.

“Ne nuk mund të negociojmë detyrimet e reja financiare të EPF përpara se të zgjidhet OTP”, tha ai.

Politico raportoi më parë se Bashkimi Evropian pret miratimin e kësaj nisme deri në vjeshtë.

Agjencia Kombëtare për Parandalimin e Korrupsionit (NACP) përfshiu bankën hungareze OTP në listën e “sponsorëve të luftës” ndërkombëtare.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb


Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : bota sot www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts