Hungaria me gjendje të jashtëzakonshme nga mesnata, Viktor Orban do të qeverisë me dekret: Do na mundësojë të veprojmë shpejt

hungaria me gjendje te jashtezakonshme nga mesnata viktor orban do te qeverise me dekret do na mundesoje te veprojme shpejt
hungaria me gjendje te jashtezakonshme nga mesnata viktor orban do te qeverise me dekret do na mundesoje te veprojme shpejt

Kryeministri i rizgjedhur i Hungarisë, Viktor Orban, do të vazhdojë të qeverisë me dekret pas shpalljes së gjendjes së jashtëzakonshme në mesnatë për shkak të faktit se një nga fqinjët e vendit, Ukraina, është në gjendje lufte.

“Ne kemi parë që lufta dhe sanksionet nga Brukseli kanë sjellë një trazirë të madhe ekonomike dhe rritje drastike të çmimeve. Bota është në prag të një krize ekonomike. Hungaria duhet të qëndrojë jashtë kësaj lufte dhe duhet të mbrojë sigurinë financiare të familjeve”, tha Orban.
Qeveria hungareze argumenton se “qeveria duhet të jetë në gjendje të marrë vendime dhe të veprojë me shpejtësi. Gjendja e jashtëzakonshme, e ngjashme me atë të vendosur gjatë pandemisë, do të bëjë të mundur që qeveria të reagojë shpejt”.

Orban tha se dekreti u rivendos për të përdorur “të gjitha metodat në dispozicion” për të mbrojtur Hungarinë dhe hungarezët.

Gjendja aktuale e jashtëzakonshme, e cila lejon Orban të çaktivizojë disa ligje dhe të shtyjë masat emergjente me dekret, u caktua të skadonte në fund të majit. Ai ishte prezantuar në pranverën e vitit 2020 në fillim të pandemisë së koronavirusit.

Orban dhe partia e tij Fidesz u rizgjodhën në prill pavarësisht pozicioneve të tij historikisht pro-Kremlinit dhe marrëdhënieve të ngushta me Putinin. Lufta atje përmbysi konkursin, i cili ishte fokusuar kryesisht në çështjet e brendshme përpara se të fillonte pushtimi më 24 shkurt.

Marrëdhëniet e Orbanit me Kievin janë përkeqësuar me kalimin e viteve. Ai ka penguar përpjekjet e vendit për të krijuar marrëdhënie më të ngushta me NATO-n dhe është përplasur me qeveritë e njëpasnjëshme në Kiev.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb


Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts