Hungaria ndalon librat me përmbajtje homoseksuale

23:40 11/06/2021

Qeveria propozon ligjin që ndalon edhe ndryshimin e gjinisë tek të miturit

Partia nacionaliste në pushtet në Hungari ka paraqitur një ligj për të ndaluar tekstet me përmbajtje që promovojnë homoseksualitetin dhe ndryshimin e gjinisë tek të miturit.

Në projektligj propozohet edhe ndalimi i reklamave që konsiderohen se promovojnë të drejtat e homoseksualëve.

Disa grupe tĂ« tĂ« drejtave tĂ« njeriut e denoncuan atĂ«, duke thĂ«nĂ« se ishte e ngjashme me kufizimet ruse pĂ«r aktivitetet e LGBT. Budapest Pride, njĂ« aleancĂ« e grupeve hungareze LGBT, u bĂ«ri thirrje aktivistĂ«ve tĂ« lobojnĂ« qĂ«  Presidenti i SHBA Joe Biden tĂ« ngrejĂ« kĂ«tĂ« çështje me Orban. ShoqĂ«ria Hatter, njĂ« nga grupet qĂ« pĂ«rfaqĂ«son LGBT bĂ«ri tĂ« ditur se propozimi i Fidesz do tĂ« frenonte seriozisht lirinĂ« e fjalĂ«s dhe tĂ« drejtat e fĂ«mijĂ«ve.

Propozimi pĂ«rfshihet nĂ« njĂ« projekt-ligj tĂ« qeverisĂ« qĂ« ndĂ«shkon pedofilinĂ«. Ai tregon se tĂ« rinjve nĂ«n 18 vjeç nuk mund t’u tregohet pĂ«rmbajtje pornografike, ose ndonjĂ« pĂ«rmbajtje qĂ« inkurajon ndryshimin gjinor ose homoseksualitetin.

Kushtetuta e HungarisĂ« thotĂ« se martesa Ă«shtĂ« pĂ«r çiftet  normale. Vitin e kaluar qeveria e Fidesz dĂ«noi njĂ« libĂ«r hungarez pĂ«r fĂ«mijĂ«, “Ëonderland Is For Everyone”, i cili rindĂ«rton personazhe pĂ«rrallash nĂ« role qĂ« pĂ«rfaqĂ«sojnĂ« pakicat, veçanĂ«risht romĂ«t dhe homoseksualĂ«t. Fidesz e etiketoi atĂ« propagandĂ« homoseksuale, duke thĂ«nĂ« se ajo duhet tĂ« ndalohet nĂ« shkolla.

Orban, njĂ« nacionalist euroskeptik Ă«shtĂ« kritikuar gjerĂ«sisht nĂ« BE dhe akuzohet pĂ«r shkelje tĂ« tĂ« drejtave tĂ« migrantĂ«ve dhe pakicave tĂ« tjera, politizim tĂ« gjykatave dhe mediave dhe tolerim tĂ« antisemitizmit. Ai pretendon se po mbron vlerat e krishtera tĂ« HungarisĂ« nĂ« njĂ« EvropĂ« tĂ« mbĂ«rthyer nga liberalizmi i majtĂ«.

Klan News

Burimi informacionit @TvKlan: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *