Hungaria ndalon me ligj homoseksualitetin

23:28 16/06/2021

Viktor Orban injoron Kartën e të Drejtave të njeriut

Me 157 vota pro dhe me abstenimin e opozitës, parlamenti hungarez ka aprovuar një ligj të posatshëm për ndalimin e homoseksualitetit te të miturit, të propozuar nga qeveria.

Ligji ka sjellë dhe reagimin e menjëherëshë të aktivistëve të të Drejtave të Njeriut por dhe të komunitetit LGBTQI hungarez.

Ndërsa qeveria e Viktor Orban, shkon dhe më tej, duke përshkallëzuar goditjen e saj ndaj komunitetit LGBTQI.

NĂ«n shrehjen se: “Pornografia dhe pĂ«rmbajtja qĂ« shpreh seksualitetin ose promovon identitetin gjinor, ndryshimin e gjinisĂ« dhe homoseksualitetin nuk duhet tĂ« jenĂ« tĂ« arritshme pĂ«r personat nĂ«n 18 vjeç,” Kryeministri Viktor Orban, i dha njĂ« goditje KartĂ«s sĂ« Helsinkit, duke injoruar totalisht tĂ« Drejtat e Njeriut.

Me këtë ligj, qeveria hungareze ndalon të gjitha programet e trajnimit u referohen grupeve në komunitetin LGBTQI, por dhe reklama si ajo e Coca-Colas anonçuar një vit më pare, në të cilën u bëhej thirrje kompanive shumëkombëshe të bojkotojnë në Hungarinë.

I menjëhershë ka qenë reagimi i komunitetit LGBTQI hungarez por dhe i aktivistëve të të drejtave të njeriut ku me mijëra dolën në rrugët e Budapestit për të denoncuar propagandën e vazhdueshme të qeverisë kundër tyre.

Klan News

Burimi informacionit @TvKlan: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.