Hyn në fuqi ligji në SHBA/ Ndalohet aborti në Teksas, akuza për kufizime dramatike

Një ligj në Teksas që ndalon abortet pas gjashtë javësh të shtatzënisë ka hyrë në fuqi pasi Gjykata Supreme e SHBA nuk veproi sipas një kërkese urgjente nga grupet pro të abortit për të bllokuar masën.

Mbrojtësit e të drejtave të abortit thonë se ligji përfaqëson kufizimet më dramatike që nga vendimi historik i Gjykatës së Lartë Roe V Ëade, i cili legalizoi abortin në të gjithë vendin në 1973.

Ligji i Teksasit, i cili u nënshkrua nga Guvernatori Republikan Gregg Abbott në maj pasi miratoi legjislaturën e kontrolluar nga republikanët e shtetit, do të ndalonte 85 përqind të aborteve të kryera më parë në shtet, thonë avokatët. Ata kanë argumentuar se gratë zakonisht nuk e dinë që janë shtatzënë në atë moment – kur rrahjet e zemrës zbulohen për herë të parë.

Të paktën 12 shtete të tjera kanë miratuar ndalime për abortin herët në shtatzëni, por të gjitha janë bllokuar nga hyrja në fuqi.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.