Hyundai pezullon prodhimin e automjeteve

13:48 09/04/2021

Kompania e prodhimit të automjeteve në Korenë e Jugut, Hyundai, ka pezulluar punën. Shkak për pezullimin e punës në ditët e ardhshme është mungesa e çipave.

Reuters bën me dije se pezullimi i prodhimit të automjeteve do të bëhet ne fabrikën Asan. Një zyrtar i kompanisë ka thënë se pezullimi do të zgjasë pak ditë, pasi pritet furnizimi me çipa.

Çipat pĂ«r makinat Hyundai pĂ«rdoren pĂ«r pjesĂ«t e njĂ«sisĂ« sĂ« kontrolli tĂ« fuqisĂ«, por dhe pĂ«r sistemet e tjera tĂ« automjetit qĂ« janĂ« tĂ« automatizuara.

Fabrika e Asan prodhon rreth 300,000 automjete çdo vit, por vitin e fundit prodhimi është ulur për shkak dhe të pandemisë.

Kriza e çipave ka përfshirë dhe kompani të tjera të prodhimit të automjeteve të cilat kanë ndalur punën dhe kanë deklaruar se kjo është një situatë shqetësuese./tvklan.al

“”Burimi informacionit @TvKlan: Lexo me shume ne : www.botasot.al “”

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.