I dënuar me 9 vite për mashtrim, udhëheqësi i opozitës ruse i bën thirrje Perëndimit nga burgu: Nisni një fushatë të madhe në mediat sociale kundër regjimit të çmendur të Putinit

Lideri i opozitës ruse, Alexey Navalny ka lëshuar një seri postimesh në “Twitter”, duke i bërë një thirrje të qartë Perëndimit. Ai kërkon që mediat sociale të ndërmarrin një fushatë kundër regjimit siç e konsideron ai, të “çmendur të Putinit”.

Navalny, i cili po vuan një dënim nëntëvjeçar, pasi u dënua për mashtrim muajin e kaluar, tha në tëeet-et e tij se “e vërteta dhe informacioni i lirë goditën regjimin e çmendur të Putinit po aq fort sa Javelins”, armët antitank të SHBA-së. duke u përdorur nga forcat ukrainase kundër armaturës ruse.
Navalny tha se Kremlini ka gënjyer duke pohuar se ka një mbështetje të gjerë publike në Rusi për luftën, duke pyetur: “Për çfarë lloj sociologjie ekziston edhe për të folur kur të dyja pyetjet “A e mbështesni luftën në Ukrainë?” dhe përgjigjja ‘jo’ mund të rezultojë me 15 vjet burg për sociologun dhe të paditurin përkatësisht?”

Ai vuri në dukje çështjet penale të ngritura kundër individëve rusë, duke thënë se një burrë u arrestua në Moskë pasi qëndronte në rrugë duke mbajtur “Lufta dhe Paqja” e Leo Tolstoit.
Navalny tha se “Rusia ka mbyllur dhe bllokuar të gjitha mediat e pavarura, përfshirë ato mjaft të kujdesshme, në vetëm një muaj e gjysmë. A do të ishte e nevojshme nëse lufta me Ukrainën do të kishte vërtet atë lloj mbështetjeje?”
Por ai pranoi se mbyllja “ngadalë po bën punën e tij”, pasi shumica e rusëve “kanë një pamje krejtësisht të shtrembëruar të asaj që po ndodh në Ukrainë”.
Navalny bëri thirrje për një fushatë të re për të marrë faktet para publikut rus, duke thënë se “më shumë se 85% e të rriturve rusë ende përdorin @YouTube, @instagram, @ËhatsApp, @Google dhe Facebook (@Meta) çdo ditë.”

“Ne kemi nevojë për reklama. Shumë reklama. Një fushatë e madhe kombëtare kundër luftës do të fillojë me një fushatë reklamuese,” tha ai.

Navalny u kërkoi udhëheqësve dhe institucioneve perëndimorë, duke përfshirë presidentin amerikan Joe Biden, kryeministrin britanik Boris Johnson dhe Bashkimin Evropian, “të gjejnë urgjentisht një zgjidhje për të shtypur propagandën e Putinit duke përdorur fuqinë reklamuese të mediave sociale”.

“Edhe nëse një reklamë e tillë blihet me çmimin e plotë komercial, kostoja e saj do të jetë për të qeshur në krahasim me çmimin e kësaj lufte,” tha Navalny, duke shtuar: “Një goditje nga Javelin kushton 230,000 dollarë. Për të njëjtat para do të merrnim 200 milionë reklama. shikime në formate të ndryshme dhe siguron të paktën 300,000 klikime në lidhje ose të paktën 8 milionë shikime në një video me të vërtetën për atë që po ndodh në Ukrainë.”

Ai e përfundoi thirrjen e tij duke shkruar: “Duhet të jetë një fushatë e madhe reklamuese kombëtare e paprecedentë. Ashtu si në një zgjedhje reale. Kandidati ynë Paqja kundër Luftës së kandidatit të Putinit.”

“Dhe Paqja duhet të fitojë. Nuk mund të lejojmë asnjë rezultat tjetër”.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.