I dërguari i posaçëm i OKB-së për varfërinë viziton të mbijetuarit e shpërthimit në Bejrut

Raportuesi Special i Kombeve të Bashkuara për varfërinë ekstreme dhe të drejtat e njeriut, Olivier De Schutter tha  gjatë një vizite në kryeqytetin libanez tha se të mbijetuarit e shpërthimit të portit të Bejrutit vitin e kaluar “ndihen shumë të braktisur”.

Të hënën, eksperti i OKB-së, së bashku me grupin lokal të kërkimit Public Works, vizitoi banorët dhe të mbijetuarit në Mar Mikhael dhe Geitaoui, dy nga lagjet më të dëmtuara në shpërthimin e Portit të Bejrutit.

“Është sigurisht befasuese që shumë shërbime publike janë të vështira për t’u ofruar,” tha De Schutter pasi vizitoi një familje në Geitaoui.

Banorët u ankuan te De Schutter për mungesën e programeve të qëndrueshme të qeverisë për mbrojtjen sociale, shpërndarjen e paqëndrueshme të parave nga ushtria dhe keqmenaxhimin pas shpërthimit ku dhjetëra OJQ dhe iniciativa individuale u përpoqën për të ndihmuar banorët.

“Një OJQ e dhënë në zonën time tha se mund të rregullonin vetëm dritaret, edhe pse ajo që më duheshin ishin tre dyer për t’u rregulluar,”  tha një banor.

Për më tepër, shumë janë të shqetësuar për paaftësinë e tyre për të paguar qiranë dhe kostot e larta të shërbimeve, veçanërisht ata që humbën bizneset e tyre në shpërthim.

“Ne kemi zero besim te qeveria,” tha një banor i moshuar.

Më shumë se 200 njerëz u vranë dhe 6.500 u plagosën në shpërthimin e 4 gushtit 2020 në portin e Bejrutit, kur shpërtheu një rezervë e madhe nitrat amoniumi, e cila ishte ruajtur në mënyrë të pasigurt në port për vite me radhë. Shpërthimi ishte një nga shpërthimet më të mëdha jo-bërthamore të regjistruara ndonjëherë dhe shkatërroi lagje të tëra.

De Schutter zbarkoi në Bejrut këtë fundjavë për një vlerësim dy-javor se si qeveria libaneze i është përgjigjur krizës kritike ekonomike të vendit dhe rolit që organizatat ndërkombëtare kanë luajtur në përpjekjen për të zbutur varfërinë.

Rreth tre të katërtat e popullsisë jeton në varfëri dhe rreth një e katërta e popullsisë nuk ishte në gjendje të plotësonte “nevojat e tyre dietike” deri në fund të vitit të kaluar, tha OKB në një konferencë të fundit për shtyp.

Sipas planit të saj të reagimit urgjent për Libanin për vitin e ardhshëm, OKB-së i duhen 383 milion dollarë për të ndihmuar 1.1 milion njerëz në nevojë për ushqim, arsim, kujdes shëndetësor, kanalizime dhe mbrojtje të fëmijëve.

Ndërkohë, shumica prej rreth një milion refugjatësh sirianë dhe qindra mijëra refugjatë palestinezë jetojnë në varfëri ekstreme. Të paktën dy të tretat e refugjatëve sirianë po i lënë mënjanë vaktet , pasi çmimet e ushqimeve janë rritur me rreth 628 për qind.

Banka Botërore thotë se kriza ekonomike e Libanit është ndër më të këqijat në mbarë botën që nga mesi i shekullit të nëntëmbëdhjetë.

Rritjet e çmimit të benzinës dhe ndërprerjet e energjisë elektrike paralizojnë pjesën më të madhe të jetës publike, ndërsa qeveria lufton të zbatojë programe sociale emergjente që synojnë mbështetjen e përkohshme të miliona njerëzve.

De Schutter këtë javë do të vizitojë gjithashtu qytetin verior të Tripolit dhe kampin e refugjatëve palestinezë Shatila dhe do të flasë me autoritetet lokale dhe kombëtare të qeverisë, banorët dhe grupet e shoqërisë civile. Ai do të prezantojë gjetjet e tij në një konferencë për shtyp të planifikuar për 12 nëntor.

Raportuesit specialë janë ekspertë të pavarur të emëruar nga Këshilli i OKB-së për të Drejtat e Njeriut.

1f867c56 B707 4224 8997 C804840dcc7a

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.