I doli krah Serbisë për çështjen e Kosovës/ Kryeministri spanjoll mbështet anëtarësimin e Bosnjë Hercegovinës në BE, pritet vizita e tij edhe në Shqipëri

i doli krah serbise per ceshtjen e kosoves kryeministri spanjoll mbeshtet anetaresimin e bosnje hercegovines ne be pritet vizita e tij edhe ne shqiperi
i doli krah serbise per ceshtjen e kosoves kryeministri spanjoll mbeshtet anetaresimin e bosnje hercegovines ne be pritet vizita e tij edhe ne shqiperi

Kryeministri i Spanjës Pedro Sanchez, ka shprehur mbështetjen që Bosnja të bëhet një kandidate për anëtarësim në Bashkimin Evropian, mes frikës se pasiguria e shkaktuar nga lufta në Ukrainë mund të nxisë destabilitet në Ballkan.

Kjo vizitë e Sanchez në Sarajevë, vjen pasi përmbylli takimet e tij në Serbi, ku nisi të premten turneun e tij në rajonin e Ballkanit.

Sanchez do të udhëtojë gjithashtu në Mal të Zi, Maqedoninë e Veriut dhe Shqipëri.

“Gjatë takimeve të mia sot doja të theksoja mbështetjen time për kandidaturën e Bosnje Hercegovinë në BE. Kjo duhet të bëhet me urgjencë”, tha Sanchez në një konferencë shtypi.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb


Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts