I dyshuar për korrupsion, Parlamenti austriak i heq imunitetin ish-kancelarit Sebastian Kurtz

Parlamenti austriak hoqi sonte imunitetin e ish-kancelarit konservator Sebastian Kurtz  , i cili dha dorĂ«heqjen nĂ« tetor pasi emri i tij u implikua nĂ« njĂ« skandal korrupsioni.

Kurtz, 35 vjeç, ishte objektivi i një hetimi, por pavarësisht dorëheqjes së tij si kancelar , ai nuk u ndoq penalisht për imunitetin e tij si anëtar i parlamentit dhe udhëheqës i grupit parlamentar të Partisë Popullore Konservatore VP.

VetĂ« Kurtz kishte deklaruar se donte qĂ« t’i hiqej imuniteti parlamentar nĂ« mĂ«nyrĂ« qĂ« hetimi tĂ« vazhdonte dhe se donte tĂ« hiqte akuzat – tĂ« cilat ai tha se ishin tĂ« gabuara – qĂ« i kushtuan kancelarit.

Skandali shpĂ«rtheu nĂ« tetor, kur u hetuan kancelarja dhe Ministria e Financave, nĂ« kuadĂ«r tĂ« hetimit tĂ« njĂ« rasti tĂ« keqpĂ«rdorimit tĂ« fondeve publike, mes viteve 2016-2018 , nga bashkĂ«punĂ«torĂ« tĂ« ish-kancelarit. QĂ«llimi ishte financimi i sondazheve tĂ« fabrikuara dhe promovimi pozitiv i Kurtz-it nĂ« mediat e grupit tĂ« fuqishĂ«m austriak Österreich.

(BalkanWeb)

PĂ«r t’u bĂ«rĂ« pjesĂ« e grupit “Balkanweb” mjafton tĂ« klikoni: Join Group dhe kĂ«rkesa do t’ju aprovohet menjĂ«herĂ«. Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.