I fiksuar pas nazistëve/ Gruaja tregon torturat e ish-partnerit spiun: Kur s’i jepja më para filloi kërcënimet! Pas sulmeve me grushte, tentoi të më godiste me haxhar. E zhgënjyer nga policia

The Times sjell tjetër panoramë të trisht, është ajo e historisë së Beth, e cila tregon vështirësitë pas përfundimit të marrëdhënies së saj me një spiun të MI5, që siç e tregon ajo ishte i dhunshëm, abuziv.

“Kisha humbur gjithçka, shtëpinë, biznesin, paratë dhe mendjen time. Humba gjithçka për shkak të tij dhe sjelljes së tij. Unë nuk isha as një hije e asaj që jam tani. Ndihesha sikur nuk isha asgjë.”, tregon ajo.

Javën e kaluar, BBC zbuloi se burri, spiuni i MI5 kishte përdorur rolin e tij në shërbimet e sigurisë si një mjet për të kontrolluar Beth-in. Kjo e fundit tregon se e kishte sulmuar dhe abuzuar seksualisht me të gjatë marrëdhënies së tyre afatgjatë.

Një nga partnerët e mëparshëm të X pretendon gjithashtu se ai e kërcënoi se do ta vriste atë dhe vajzën e saj. Ai gjithashtu supozohet se ka shprehur fantazi për vrasjen e hebrenjve dhe ngrënien e mishit të fëmijëve.

Qeveria shkoi në gjykatë në përpjekje për të parandaluar publikimin e hetimit të BBC-së, duke pretenduar se zbulimi i emrit të njeriut do të kërcënonte sigurinë kombëtare.

Transmetuesi u lejua të publikonte, por u bllokua nga zbulimi i çdo informacioni që mund ta identifikonte atë.

Megjithatë, Beth e cila nuk ka përdorur emrin e saj të vërtetë, thotë se do të vazhdojë të luftojë.

Me ndihmën e organizatës bamirëse të Qendrës për Drejtësinë e Grave (CËJ), ajo tani po merr masa ligjore, duke përfshirë paraqitjen e një ankese në Gjykatën e Fuqive Hetuese (IPT), e cila dëgjon ankesat në lidhje me shërbimet e sigurisë.

Ajo gjithashtu kërkon që policia të rihapë çështjen kundër ish-partnerit të saj, me argumentin se sjellja e tij nuk është hetuar siç duhet.

Ajo dëshiron që IPT ​​të hetojë rekrutimin dhe trajtimin e X nga MI5 dhe nëse është marrë ndonjë veprim për të adresuar rrezikun e dëmit që ai ka shkaktuar.

Beth argumenton se sjellja e MI5 mund të ketë shkelur të drejtat e saj njerëzore duke i mundësuar X që t’i nënshtrohej asaj abuzimi.

Rasti gjithashtu hedh në qendër të vëmendjes rekrutimin nga shërbimet e inteligjencës të atyre që jetojnë jashtë ligjit.

Burimet e Ëhitehall pohojnë se punësimi i kriminelëve mund të jetë mënyra e vetme për të zbuluar planet dhe sekretet e grupeve ekstremiste.

Megjithatë, ndërsa agjentët e MI5 janë të autorizuar në rrethana të caktuara për të kryer krime si pjesë e mbulimit të tyre, kjo liri veprimi nuk duhet të shtrihet në jetën e tyre personale.

“Sigurisht që agjencitë dhe policia mund të kenë nevojë për agjentë për të depërtuar dhe punuar së bashku me grupet ekstremiste dhe ata mund të kenë qenë anëtarë të këtyre grupeve,” tha një burim i Whitehall.

Ndërsa dhuna u përshkallëzua ngadalë, ajo tregon se ai fliste për vrasjen “gjatë gjithë kohës”.

Ajo gjithashtu tregon se ai e frikësonte dhe i tregonte hanxhari si për ta tmerruar.

Ajo shtoi se refuzimi i saj për t’i dhënë para ishte edhe pikënisja e sulmit që çoi në incidentin e regjistruar me hanxhar.

Ajo tha se më pas ai e goditi me grusht dhe ajo u rrëzua anash shtratit, ndërsa ai vazhdimisht tentoi ta godiste me hanxhar.

“Ai u përpoq të më vriste. Kur kreu sulmin, ai qeshi në mënyrë maniake, si një lloj demoni. Ai dukej se po e shijonte. Kjo ishte përpjekja e parë për jetën time – ishte një tjetër me thikë, të cilën ai e mbajti deri në fyt. Do të isha i vdekur nëse nuk do ta kisha kafshuar në dorën e tij në minutën e fundit.”

Pas një sulmi, ajo tha se ai shikoi një foto të nazistit Heinrich Himmler, të cilin ai “e konsideronte një njeri me forcë të madhe”.

Ai kishte gjithashtu foto të Sadam Huseinit dhe figurave të tjera të dhunshme.

Policia e arrestoi atë pas ngjarjes me hanxhar, por megjithëse çështja shkoi në gjykatë, Beth nuk mundi të dëshmonte dhe video nuk u shfaq në gjykatë.

Procedurat u pushuan shpejt nga Shërbimi i Prokurorisë së Kurorës (CPS).

“Ai sapo kthehet në shtëpi, gjë që është e tmerrshme,” kujtoi ajo.

Beth është i zemëruar me policinë, duke i akuzuar ata se nuk kanë marrë parasysh provat video, nuk kanë intervistuar X për incidentet e mëvonshme dhe duke minimizuar vazhdimisht frikën e saj sa herë që ajo kontaktoi me ta.

Kur policia erdhi në shtëpi, megjithatë, ata panë flamuj nazist dhe relikeve, duke nxitur një hetim tjetër për X që çoi në marrjen e pajisjeve të Beth-it, përfshirë celularin e saj, gjithashtu.

Partneri i mëparshëm i X kishte pasur gjithashtu një avari. “Unë nuk e konsideroj veten të paqëndrueshme, ishte trajtimi i tij ndaj meje që e bëri këtë,” tha Beth.

Marrëdhënia e tyre përfundoi menjëherë më pas, me X që e hodhi Bethin nga prona e tyre dhe më pas u zhduk.

Avokatja e Beth-it, Kate Ellis, një avokate në CËJ, tha se ka paralele midis rastit të saj dhe vrasjes së Sarah Everard nga oficeri i policisë Wayne Couzens , dhe gjithashtu skandali i oficerëve të fshehtë që kanë marrëdhënie seksuale, madje edhe familje, me gra.

Beth tani ka rindërtuar jetën e saj, ndërsa merret edhe me biznesin e saj.

“Ndërsa jam i përhumbur nga ajo që ndodhi, po zbuloj se kush jam”, tha ajo. (BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb


Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.