I fundit nga fisi i tij në Amazonë, vdes burri i njohur si “njeriu i shpellës”/ “The Times”: Kontaktet me botën e jashtme sollën sëmundje dhe vrasje

Vdekja në Amazonë e një burri rreth të gjashtëdhjetave, ka shënuar një moment të trishtuar.

“The Times” shkruan se ai njihej ndryshe si “njeriu i shpellës” dhe se ishte i mbijetuari i fundit i fisit të tij.

Emri i tij vjen nga gropat 10 metra të thella që ai do të hapte rreth territorit të tij, ndoshta si kurthe gjuetie.

Ai ishte përpjekur për të mbrojtur fiset e fundit të pakontaktuara në Brazil nga cenimi i pamëshirshëm i botës moderne.

Pesëqind vjet më parë, kur eksploruesit portugezë arritën në atë që më vonë e quajtën Terra do Brasil , kishte disa mijëra fise, ndoshta tre deri në katër milionë njerëz, që jetonin në të gjithë territorin e Amerikës së Jugut.

Sot, rreth 790 nga ato fise indigjene ekzistojnë ende. 

Shumë u zhdukën si rezultat i sëmundjeve të sjella nga kolonialistët, shfarosjes ose luftës ndërfisnore.

Të tjerët u “ç’fisnuan”, që do të thotë se u asimiluan pa gjurmë në popullatën e përgjithshme braziliane.

Vdekja e “njeriut të shpellës” është shumë prekëse, pasi është hera e parë që dokumentohet vdekja e anëtarit të fundit të mbijetuar të një fisi.

Të gjitha fiset në Amazonë, madje edhe më të largëtat, kanë njëfarë ndërveprimi me komunitetet e tyre fqinje, të cilat nga ana tjetër mund të kenë kontakte të kufizuara me botën jashtë.

Meqenëse disa tregti midis grupeve janë të zakonshme, mjetet bazë si thikat dhe litarët sintetikë shpesh shkojnë në grupet e izoluara, së bashku me disa njohuri për jetën përtej pyllit.

Fiset e izoluara në pyje, zakonisht ishin “pjesë të fiseve më të mëdha” që kanë vendosur, për të ruajtur sigurinë e tyre, të zhvendosen në rajone më të largëta.

Ata e bëjnë këtë zakonisht pas ngjarjeve veçanërisht traumatike që përfshijnë kontakte të mëparshme me botën e jashtme, më së shpeshti vrasje ose sëmundje.

Kështu ndodhi me njeriun e shpellave, të afërmit e të cilit besohet se të gjithë janë masakruar në vitet 1980 nga fermerët, duke e lënë atë, më pas në të njëzetat, të kalojë pjesën tjetër të jetës vetëm.

“Ai ishte dëshmitar i procesit të gjenocidit dhe kontakti i mëparshëm që kishte me njerëzit jo-indigjenë ishte kur ata vranë familjen e tij”, tha Santos.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb


Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts