I gjeni të treg në çdo stinë të vitit, ja përfitimet e jashtëzakonshme që merri nga mollët

i gjeni te treg ne cdo stine te vitit ja perfitimet e jashtezakonshme qe merri nga mollet

Molla është një frut me vlera të larta ushqyese, e cila pasuron dietën tonë me lëndë ushqyese të vlefshme për organizmin, siç sugjeron shprehja tipike popullore “një mollë në ditë, mjeku e bën të shkojë”.

Untitled-1(20180501115215)

Para së gjithash, mollët përmbajnë fibra të patretshme, të cilat ndihmojnë sistemin tretës të funksionojë mirë dhe të parandalojë dhe trajtojë kapsllëkun, si dhe fibra të tretshme, të cilat kanë efekt hipolipidemik, duke ulur nivelin e kolesterolit “të keq”.

Përveç kësaj, është një burim i pasur i vitaminës C, e cila forcon mbrojtjen e trupit dhe kaliumit.

Nga ana tjetër, përmbajtja e tyre në përbërësit antioksidues, si flavonoidet dhe kuercetina, është veçanërisht e lartë, e cila, sipas të dhënave shkencore, duket se mbron qelizat e sistemit nervor, duke ushtruar një efekt antioksidant dhe anti-inflamator, ndërsa në. në të njëjtën kohë është shoqëruar me uljen e rrezikut të zhvillimit të sëmundjeve neurologjike si demenca dhe sëmundja e Alzheimerit.

Së fundi, mollët përmbajnë pektinë, një polisaharid që ndihmon për të kontrolluar më mirë nivelet e sheqerit në gjak, duke parandaluar luhatjet e papritura.

NDIQE LIVE “PANORAMA TV” <!–

–> © Panorama.al Burimi informacionit @Panorama.al: Lexo me shume ne :bota sot www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts