I kërkuar prej 24 vitesh në Shqipëri për vrasje, kapet në Itali 40-vjeçari

i kerkuar prej 24 vitesh ne shqiperi per vrasje kapet ne itali 40 vjecari
i kerkuar prej 24 vitesh ne shqiperi per vrasje kapet ne itali 40 vjecari

Një 40-vjeçar shqiptar, identiteti i të cilit ende nuk është bërë i ditur, është kapur nga policia italiane në Cefalu të Sicilisë në bazë të një urdhër arresti ndërkombëtar të autoriteteve shqiptare. 40-vjeçari rezulton i dënuar me 25 vite burg nga Gjykata e Tiranës për vrasje, armëmbajtje pa leje dhe grabitje. Ngjarja për të cilën akuzohet ai ka ndodhur në fillim të viteve 2000 ku ka ekzekutuar një person pas një grabitje dhe që prej atëherë është fshehur në Itali nën një identitet fals.

Identifikimi i personit të arrestuar është rezultat i veprimtarisë hetimore të koordinuar nga Prokuroria Publike Termini Imerese dhe të kryer nga Njësia Operative – Seksioni Operativ i kompanisë së sipërpërmendur mbi bazën e informacionit të marrë dhe kontrollin e territorit të kryer nga Stacioni i Karabinierëve të Lascarit.

Zhvillimet e mëvonshme hetimore, të vërtetuara nga aktiviteti teknik dhe shkëmbimi i informacionit me autoritetet shqiptare nëpërmjet Drejtorisë Qendrore të Policisë Kriminale – Shërbimi për Bashkëpunim Policor Ndërkombëtar, bënë të mundur marrjen e elementeve të aftë për të konstatuar detajet e sakta të të arratisurit.
I arrestuari është vënë në dispozicion të Autoritetit Gjyqësor me qëllim ekstradimin në Shqipëri.
(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë.
Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne :bota sot www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts