I mbijetoi kampit të përqendrimit, por sulmet ruse i morën jetën në moshën 96-vjeçare

17:49 21/03/2022

Qendra përkujtimore Buchenwald në Gjermani ka deklaruar se një 96-vjeçar që i ka mbijetuar kampit të përqendrimit gjatë Luftës së Dytë Botërore ishte vrarë si pasojë e sulmeve ruse. Sipas të afërmëve të tij, ai ndodhej në shtëpinë e tij në qytetin e Kharkiv kur bombardimet i morën jetën.

I ndjeri, Boris Romantschenko, ka bërë fushatë aktive për kujtimin e krimeve të nazizmit dhe ishte nënkryetar i Komitetit Ndërkombëtar Buchenwald-Dora, sipas qendrës përkujtimore./tvklan.al

Burimi informacionit @TvKlan: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.