I mbijetoi tragjedisë duke u hedhur në oqean, rrëfimi i pilotit që pa shpërthimin e një vullkani në Zelandën e Re në vitin 2019

Një pilot helikopteri tha në gjykatë të enjten ai dhe dy nga pasagjerët e tij kishin shpëtuar nga lëndimi i rëndë duke u hedhur në oqean kur një vullkan në Zelandën e Re shpërtheu në vitin 2019. Nga tragjedia u vranë 22 perosna.

Dy pasagjerë të tjerë të helikopterit, nuk arritën të hidheshin në ujë, ndërsa u përfshinë nga një re hiri i nxehtë nga shpërthimi i Ishullit të Bardhë dhe pësuan djegie të rënda. Depauw me origjinë belge, i cili flet me një theks irlandez, dëshmoi në Gjykatën e Qarkut të Auckland në gjyqin e tre kompanive turistike dhe tre drejtorëve të akuzuar për shkelje të sigurisë për katastrofën e 9 dhjetorit. “Uji është ai që na shpëtoi”, tha Depauw në gjykatë. “Në momentin që rashë në ujë, sytë mu bënë terr. Hiri erdhi dhe padyshim që na goditi dhe unë nuk pashë asgjë”, tha ai. “Ishte një minutë apo dy minuta. Isha nën ujë duke u përpjekur të mbaja frymën për aq kohë sa munda derisa pashë pak dritë përmes hirit”, ka shtuar Depauw.

Më pas ai ndihmoi dy pasagjerët e tij të cilët kishin shmangur djegiet në një varkë. Burrit i kishin humbur syzet dhe lentet e kontaktit të gruas ishin gërvishtur nga reja e hirit, kështu që të dy kishin vështirësi në shikim. Çifti që nuk arriti në ujë u “djeg shumë keq”, tha Depauw. Depauw dhe katër pasagjerët e tij gjermanë ishin në mesin e 47 njerëzve në White Island, maja e një vullkani nënujor i njohur edhe me emrin e tij indigjen Maori, Whakaari, kur shpërthyen gazrat e mbinxehur. Shumica e 25 të mbijetuarve u dogjën rëndë. Depauw, i cili aktualisht jeton në Kanada, tha se ai kishte punuar vetëm për operatorin turistik Volcanic Air për tre ose katër javë dhe po bënte fluturimin e tij të parë të pambikëqyrur me kompaninë ditën që vullkani shpërtheu

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb


Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : bota sot www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts