I mbijetuari i Holokaustit vritet nga sulmet ruse në Kharkiv

Një burrë ukrainas që i mbijetoi Holokaustit nazist gjatë Luftës së Dytë Botërore është vrarë gjatë një sulmi rus në qytetin lindor të Kharkiv.

Boris Romantschenko, 96 vjeç, vdiq gjatë bombardimeve ruse në apartamentetin e tij të premten, thanë të afërmit.

Forcat ruse kanë bombarduar pa pushim Kharkivin, i cili ndodhet vetëm 50 km nga kufiri, për më shumë se tre javë.

Të paktën 500 civilë janë vrarë tani atje, thonë zyrtarët ukrainas.

Policia tha se një nga viktimat është identifikuar si një djalë nëntë vjeçar.

Fondacioni Buchenwald dhe Mittelbau-Dora Memorials tha se ishte “thellësisht i shqetësuar” nga vdekja e zotit Romantschenko.

Organizata, në të cilën z. Romantschenko ishte nënkryetar, njoftoi lajmin pasi u informua nga familja e tij dhe tha se ai “kishte punuar intensivisht në kujtimin e krimeve naziste”.

“Ne vajtojmë humbjen e një miku të ngushtë. I urojmë djalit dhe mbesës së tij, që na sollën lajmin e hidhur, shumë forcë në këto kohë të vështira”, thuhet në deklaratën e fondacionit.

Vdekja e Romantschenko vjen më shumë se tre javë pasi presidenti Vladimir Putin u përpoq të justifikonte pushtimin e tij ndaj popullit rus duke i thënë atyre se qëllimi i tij ishte “denazifikimi i Ukrainës”.

Udhëheqësit perëndimorë i kanë dënuar këto pretendime dhe kanë theksuar se presidenti i Ukrainës, Volodymyr Zelensky, është hebre.

Romantschenko lindi në qytetin verilindor të Bondarit më 20 janar 1926.

Ai u arrestua nga trupat naziste pas pushtimit të Bashkimit Sovjetik dhe u deportua në Gjermani në vitin 1942, ku u detyrua të bënte punë të rënda, tha fondacioni.

Pas një përpjekjeje të dështuar arratisjeje në 1943, ai u dërgua në kampin e përqendrimit Buchenwald, ku rreth 56,545 njerëz u vranë para çlirimit.

Ai gjithashtu kaloi kohë në nënkampin e Mittelbau-Dora, si dhe në kampet famëkeqe Bergen Belsen dhe Peenemünde.

Ai u kthye në Buchenwald në vitin 2012 për të festuar 67-vjetorin e çlirimit të kampit nga trupat amerikane, ku njoftoi zotimin e bërë nga të mbijetuarit për të krijuar “një botë të re ku mbretëron paqja dhe liria”.

Regjimi nazist vrau mbi gjashtë milionë hebrenj në të gjithë Evropën e pushtuar midis viteve 1941 dhe 1945.

 123815741 Foxawblxsaamc D

PĂ«r t’u bĂ«rĂ« pjesĂ« e grupit “Balkanweb” mjafton tĂ« klikoni: Join Group dhe kĂ«rkesa do t’ju aprovohet menjĂ«herĂ«. Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *