I mituri përfundon në spital pasi konsumoi tullumbace me azot, reagon Erisa Xhixho: Konsumimi i këtij gazi të ndalohet me ligj!

i mituri perfundon ne spital pasi konsumoi tullumbace me azot reagon erisa xhixho konsumimi i ketij gazi te ndalohet me ligj
i mituri perfundon ne spital pasi konsumoi tullumbace me azot reagon erisa xhixho konsumimi i ketij gazi te ndalohet me ligj

Nënkryetarja e Partisë së Lirisë, Erisa Xhixho ka reaguar në lidhje me konsumimin e tullumbaceve të azotit nga adoleshentët, të cilat janë të rrezikshme për shëndetin e të rinjve.

Përmes një shkrimi në rrjetin social Facebook është shprehur e indinjuar për rastin në fjalë dhe ka bërë thirrje publike që konsumimi i këtij gazi të dëmshëm duhet të ndalohet me ligj.

Reagimi i plotë:

Tollumbacet me azot mbeten rrezik për shëndetin e të rinjve tanë. Konsumimi i këtij gazi të dëmshëm duhet të ndalohet me ligj.

Pak ditë më parë, në Komisionin e Ligjeve ngrita shqetësimin e mungesës së bazës ligjore për të parandaluar helmimin masive që po u shkaktohet adoleshentëve nëpër lokalet e Tiranës, ku kjo lëndë shitet hapur dhe me faturë.

Ndërsa Ministria e Shëndetësisë ngul këmbë që nuk ka vakum ligjor, çdo ditë të rinjtë vuajnë pasojat e tollumbaceve me azot, duke përfunduar edhe në spital.

Një ligj i qartë që e fut këtë lëndë në substancat e ndaluara për konsum, përtej atij mjekësor, është emergjencë.

Është emergjente të veprojmë sot, pasi shëndeti i fëmijëve tanë duhet të jetë prioritet.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb


Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne :bota sot www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts