I ndërtuar në shekullin e 12-të, punëtorët zbulojnë rastësisht tunelin misterioz në Uells (Foto)

Një gërmim rutinë bëri të mundur një zbulim befasues kur ekuipazhet zbuluan një tunel misterioz mesjetar në Uells.

Ky tunel nuk u shfaq në asnjë hartë të Ordnance Survey, por kur teknikët në Luginën Wye pranë Abatit të Tinternit të Uellsit u thirrën për të hequr një shtyllë elektrike, ata zbuluan diçka të papritur.

Shpellat nuk janë të pazakonta në Luginën Wye. Por kur ata u shikuan pak më afër, Gore dhe ekipi i tij kuptuan se nuk ishte aspak një shpellë. Ata kishin zbuluar një tunel prej guri.

Tunel

Tuneli ndoqi një shteg publik përgjatë lumit Anghidi drejt Abacisë Tintern , abacia e shekullit të 12-të e ndërtuar nga murgjit cistercian, rrënojat e të cilëve vizitohen nga mijëra çdo vit.

Distribucioni i Fuqisë Perëndimore i thirrur në Cadw , trupi i monumenteve historike të Uellsit. Cadw vlerësoi se tuneli ishte ndërtuar rreth shekullit të 14 -të. Firma energjetike ndaloi projektin për të lejuar hetimin e duhur arkeologjik.

Tunel1
 

I mbuluar me rrjeta të ndotura dhe të stampuar me pellgje, tuneli dha disa nga sekretet e tij në eksplorimin fillestar. Do të duhen më shumë hetime për të përcaktuar me saktësi strukturën historike të fshehur dhe për të përcaktuar se për çfarë mund të ishte përdorur ky pasazh misterioz nëntokësor.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *