I nderuar dhe me çmim Oscar! Ndahet nga jeta në moshën 88-vjeçare legjenda e Hollywood, Donald Sutherland

i nderuar dhe me cmim oscar ndahet nga jeta ne moshen 88 vjecare legjenda e hollywood donald sutherland

Donald Sutherland, i cili u shfaq në filma duke përfshirë The Hunger Games and Kelly’s Heroes, ka vdekur në moshën 88-vjeçare.

skynews-donald-sutherland_6586811

Agjencia e tij CAA tha se ai vdiq në Miami pas një sëmundjeje të gjatë.

Aktori kanadez fitoi një Emmy dhe një Golden Globe për interpretimin e tij në mini-serialin Citizen X.

Gjithashtu në vitin 2017, ai mori një Oscar nderi.

Djali i tij, kolegu i tij aktori Kiefer Sutherland, i njohur më së shumti për rolin e tij në serialin televiziv 24, shprehu trishtimin për vdekjen e të atit.

“Personalisht mendoj se ai ishte një nga aktorët më të rëndësishëm në historinë e filmit,” shkroi Kiefer Sutherland në X, duke shtuar se babai i tij “asnjëherë nuk u tremb nga një rol, i mirë, i keq apo i shëmtuar”.

Aktori gjithashtu kishte role në Ordinary People të Robert Redford dhe JFK të Oliver Stone.

Sutherland luajti Presidentin Snow në ekskluzivitetin e Hunger Games së bashku me Jennifer Lawrence.

Ai la pas gruan e tij Francine Racette, djemtë Roeg, Rossif, Angus dhe Kiefer, vajza Rachel dhe katër nipër e mbesa.

NDIQE LIVE “PANORAMA TV” <!–

–> © Panorama.al Burimi informacionit @Panorama.al: Lexo me shume ne :bota sot www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts