I njohur në të gjithë botën për pamjen e veçantë, shembet “Harku i Darvinit” (FOTO)

Një nga formacionet më të famshme shkëmbore në ishujt Galapagos është shembur si pasojë e erozionit natyror.
Lajmi është dhënë nga ministria e Mjedisit në Ekuador, cila ka publikuar disa foto pjesa veriore e arkipelagut është shembur.

“Si pasojë erozionit natyror Harku i Darvinit është shembur. Harku i Darvinit është krijuar nga gurë natyror që dikur kanë qenë pjesë e ishullit Darvin, i cili nuk është i vizitueshëm”, shkruhet në faqen zyrtare të Ministrisë.

Sipas The Guardian, ‘Harku i Darvinit’ është i mbrojtur nga UNESCO dhe njihet për shumë specie endemike të kafshëve dhe bimëve e gjithashtu frymëzoi teorinë e famshme evolucionit të Darvinit, nga ku mori dhe emrin.

  • foto galeri
  • foto galeri

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.