I nxehti ekstrem intensifikon zjarret në Europë

13:18 13/08/2022

Zjarrfikës nga Gjermania, Greqia dhe Rumania u vendosën në dispozicion për të shuar flakët në Francën jugperëndimore

Zjarrfikësit nga e gjithë Europa i erdhën në ndihmë Francës për të shuar një zjarr masiv që kanë përfshirë disa rajone në jugperëndim.

Temperaturat e larta dhe një thatësirë ​​e përkeqësuar sollën një rrezik të lartë të shpërthimit të zjarreve të reja në Gironde, në Francën jugperëndimore, sipas zyrtarëve lokalë. Në këtë rajon zjarri po djeg prej ditësh mijëra hektarë dhe zhvendosi 10,000 njerëzit.

Zjarrfikësit nga Gjermania, Rumania, Greqia ishin në terren për të ndihmuar Francën të luftonte zjarrin në rajon si dhe në fronte të tjera, duke përfshirë Brittany në veriperëndim.

Zjarret vijojnë të intensifikohen edhe në Portugali. 1600 zjarrfikës të mbështetur nga 13 avionë zjarrfikës me ujë, një të dërguar nga Spanja, u vendosën në dispozicion për të shuar zjarrin që ka shkatërruar rreth 15% të parkut kombëtar Serra da Estrela.

Ndërkohë, nivelet e ujit në lumin Rhine në Gjermani kanë rënë përsëri, me disa anije që nuk mund të lundrojnë më.

Në Britani, vala e të nxehtit tanimë është intensifikuar, ku pjesa qendrore, jugore dhe lindore ka vendosur alarmin e kuq për shkak të thatësirës. Autoritetet kanë bërë thirrje që njerëzit të mos dalin në orët e pikut, ndërsa shërbimet shëndetësore janë vendosur në dispozicion 24 orë.

Stuhitë përfshinë Siçilinë kryesisht ishullin Stromboli. Pamjet apokaliptike treguan sesi rrjedha e fuqishme e ujit mori përpara të gjitha makinat dhe përmbyti katet e para të ndërtesave.

Moti i keq shkaktoi përmbytje edhe në rajonin jugor të Kalabrisë. Ndërkaq banorët dhe autoritetet po pastrojnë baltën e cila tanimë ka përfshirë shtëpitë.

Klan News

Burimi informacionit @TvKlan: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com