I nxehti ekstrem mbyll edhe shkollat

11:47 29/06/2021

Provinca veriperëndimore e Kanadasë, British Columbia ka mbyllur shkollat dhe universitetet për shkak të nxehtësisë ekstreme.

Termometri arriti nĂ« 46 gradĂ« Celsius, njĂ« rekord ky aspak i zakontĂ« pĂ«r Qershorin. Kjo javĂ« pritet tĂ« jetĂ« edhe mĂ« e nxehtĂ«, pasi shumica e KanadasĂ« perĂ«ndimore do tĂ« vendosĂ« rekorde tĂ« temperaturĂ«s, duke i shtyrĂ« njerĂ«zit tĂ« strehohen nĂ« plazhe dhe afĂ«r liqeneve. 

Postimet në mediat sociale me këshilla për të qëndruar të freskët pa kondicionerë u bënë virale, në një provincë ku më pak se 40% e shtëpive kanë kondicioner.

Nxehtësia e lartë është e pazakontë për Paqësorin Veriperëndimor, i cili është më i mësuar me periudha të gjata shiu sesa dielli. Sipas ekspertëve kjo valë e të nxehtit i atribuohet një kupole me presion të lartë atmosferik mbi pjesën e sipërme të SHBA-ve veriperëndimore dhe Kanadasë, e ngjashme me kushtet në Kaliforni dhe shtetet jugperëndimore.

Temperatura mesatare e Kanadasë rreth kësaj kohe të vitit është e ftohtë, zakonisht rreth 24 Celsius. Një pjesë e madhe e kanadezëve shfrytëzuan pishinat. Për të parandaluar grumbullimin, vendasve u kërkohet të regjistrohen në internet çdo 90 minuta.

Po ashtu vala e tĂ« nxehtit ka pĂ«rfshirĂ« edhe Seatle dhe Portland ku rrugĂ«t ishin kryesisht tĂ« zbrazĂ«ta. Restorantet qĂ« normalisht do tĂ« mbusheshin ishin tĂ« shkreta dhe dyqanet e akullores dhe kamionĂ«t e ushqimit nĂ« tĂ« gjithĂ« qytetin mbyllĂ«n dyert.

Klan News

TĂ« ngjashme Burimi informacionit @TvKlan: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *