I nxehti ekstrem në SHBA dhe Kanada

13:38 28/06/2021

Temperaturat rekord lidhen me ngrohjen globale, ekspertët parashikojnë rritjen e vdekjeve

Një valë e nxehtësisë ka goditur pjesë të mëdha të Paqësorit Amerikan të pjesës veri-perëndimore dhe Kanadasë, duke regjistruar temperatura rekord.

ShĂ«rbimi KombĂ«tar i Motit i SHBA ka lĂ«shuar paralajmĂ«rime tĂ« nxehtĂ«sisĂ« pĂ«r shumicĂ«n e shteteve tĂ« Uashingtonit dhe Oregon. Kalifornia dhe Idaho janĂ« prekur gjithashtu.

Në Seattle temperaturat arritën në 38C, një rekord për Qershorin. Disa qytete kanë hapur qendra ftohëse, ku banorët mund të shpëtojnë nga nxehtësia. Temperaturat në rritje janë për shkak të presionit të lartë të ajrit të mbushur me lagështi mbi pjesën veri-perëndimore të SHBA-së dhe Kanadasë. Te kjo e fundit u regjistruan temperatura rekord 43.2C.

EkspertĂ«t thonĂ« se ndryshimi i klimĂ«s lidhet me ngrohjen globale. Kjo pritet tĂ« sjellĂ« njĂ« rritje tĂ« numrit tĂ« vdekjeve nga pĂ«rmbytjet, stuhitĂ« dhe valĂ«t e nxehtĂ«sisĂ«. ShĂ«rbimi KombĂ«tar i Motit ka raportuar se temperaturat mĂ« tĂ« nxehta janĂ« parashikuar pĂ«r ditĂ«t nĂ« vijim nĂ« tĂ« gjithĂ« PaqĂ«sorin VeriperĂ«ndimor, si dhe pjesĂ« tĂ« NevadĂ«s perĂ«ndimore dhe KalifornisĂ«.

Pavarësisht paralajmërimeve, shumë njerëz kanë shijuar rrezet e diellit, duke frekuentuar liqenet dhe pishinat të cilat kanë punuar me kapacitet të plotë.

Klan News

TĂ« ngjashme Burimi informacionit @TvKlan: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *