I ofruan ish-mbretit të paparacëve dokumente sekrete për kapjen e Messina Denaros, një politikan dhe një karabinier në arrest shtëpie

Dosjet konfidenciale për kapjen e Messina Denaros, ishin ato që një karabinier dhe një politikan nga Mazara del Vallo tentuan t’i shisnin ish-mbretit të paparacëve Fabrizio Corona. Të dy u vendosën në arrest shtëpie. Karabinieri Luigi Pirollo akuzohet për akses abuziv në sistemin kompjuterik dhe shkelje të sekretit zyrtar, bashkëpunëtori Giorgio Randazzo për posedim të mallrave të vjedhura.

Fabrizio Corona, shtëpia milaneze e të cilit u kontrollua, po hetohet për marrjen e mallrave të vjedhura.

Ishin përgjimet e urdhëruara kundër Fabrizio Coronas që dhanë kontributin e tyre në hetimin për përpjekjen për të shitur dokumente konfidenciale për Matteo Messina Denaro që çoi në arrestimin e karabinierit Luigi Pirollo dhe politikanit sicilian Giorgio Randazzo, këshilltar bashkiak në Mazara del Vallo.

Corona
Corona

Pas kapjes së shefit të arratisur, Corona kishte marrë në zotërim një sërë bisedash audio midis boss-it dhe disa pacientëve që ai takoi në klinikë gjatë kimioterapisë, kur, ende në kërkim, përdorte identitetin e gjeometrit Andrea Bonafede. Prandaj, rrethanat i kishin shtyrë hetuesit të përgjonin telefonin e tij.

Në një nga bisedat e përgjuara, që daton më 2 maj, ish-mbreti i paparacëve i referohet një “scoop-i të çmendur” që kishte në posedim një këshilltar bashkiak, i identifikuar më vonë si Randazzo. Në ditët në vijim, Corona vazhdoi të shprehte synimin e tij për të rishitur materialin që këshilltari do të kishte blerë për të. Më 25 maj janë takuar gazetari Moreno Pisto, drejtor i gazetës online “Mow”, Randazzo dhe Corona. Me atë rast, gazetari i “Mow”-it, me një dredhi, ka arritur të bëjë fshehurazi kopje të dosjeve të shfaqura dhe të ofruara nga politikani. Pasi i ka parë dhe duke kuptuar delikatesën e materialit, ai iu drejtua një kolegu të tij, i cili e këshilloi të fliste me policinë.

Më pas Pisto shkoi në policinë e Palermos dhe tregoi të gjithë historinë. Në bazë të dëshmisë së tij, hetuesit filluan të hetojnë dhe zbuluan, nëpërmjet hetimeve kompjuterike, se dokumentet e kopjuara nga gazetari pa dijeninë e këshilltarit ishin vjedhur dhe se autori i vjedhjes ishte Pirollo, i cili kishte lënë gjurmë të “hyrjes” së tij në sistem dhe se ishte një nga dy oficerët e vetëm që kishte hyrë në serverin tjetër të stacionit Campobello. Në vazhdim të hetimeve, hetuesit zbuluan gjithashtu se karabinieri kishte marrëdhënie të shpeshta me këshilltarin. Përpjekja për të publikuar dosjet u pengua dhe fjalët e Corona-s të përgjuara në maj u sqaruan në atë moment.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb


Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : bota sot www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts