I pakënaqur nga masat COVID, i armatosur ‘gjer në dhëmbë’ ish-ushtaraku belg kërcënon: Do vras mjekë e qeveritarë

Një ish-ushtarak i rrezikshëm belg, ka kërcënuar mjekët dhe qeveritarët pasi nuk është aspak dakord me masat e vendosur nga pandemia.

Prej dy ditësh, ai është në ndjekje nga policia, pasi ka thënë se do të luftojë “për jetë a vdekje” për virologët, që kanë marrë gjithçka prej nesh”, thotë burri.

Togeri 46 vjeçar Jurgen Conings, ka dezertuar nga kazermat e tij prej të hënës, i armatosur mes të tjerash me katër raketa-lëshues, automatikë e pistoleta, pas kërcënimeve që ka bërë ndaj krye-virologut belg Marc Van Ranst, i cili ka drejtuar reagimin e qeverisë belge ndaj pandemisë së koronavirusit.

Rreth 400 ushtarë e policë belgë të armatosur rëndë ishin dislokuar në pyllin Hoge Kempen në verilindje të vendit pranë kufirit me Holandën.

Forca sigurie gjermane e holandeze iu bashkuan a tyre teksa helikopterë e mjete të blinduara iu bashkuan gjuetisë në parkun kombëtare prej 12,000-hektarësh për “radikalin e djathtë të rrezikshëm”, siç njihet tashmë Conings nga mediat kryesore.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *