I plagosur në Irak dhe Afganistan/ Kush është heroi i ‘BBC’ në Kiev, gazetari 57-vjeçar sjell rrëfimet nga Ukraina: Çdo gjë është zbrazur, por ky është fillimi i fundit për Putin!

Çdo dite e me shune nga luftimet ne Ukraine po dalin heronj nga radhët e vete qytetareve por edhe nga gazetaret, te cilët duhet te raportojnë ne një situate ku u rrezikohet edhe jeta.

Clive Myrie është nje prej tyre. Gazetari i BBC, është qëlluar nga forcat e Saddam Husseinit në Irak dhe nga talebanët në Afganistan  muaj më parë.

Myrie është njeriu i BBC-së në Kiev, duke ankoruar mbulimin nga një çati dhe duke qëndruar në një strehë nëntokësore. 57-vjeçari u rrit në Bolton, një nga shtatë fëmijët e lindur nga prindër emigrantë xhamajkanë. Ishte një familje fetare me Myrien që ndiqte shkollën e së dielës dhe bënte lutjet e tij. Nëna e tij Lynne kishte qenë mësuese, por duhej të ritrajnohej si rrobaqepëse, duke bërë rroba për Mary Quant.  Babai i tij Norris prodhoi bateri makinash për British Leyland.

Tr
 

Prindërit e tij nuk donin që ai të bëhej gazetar.

“Ne nuk kemi fluturuar 6000 milje në këtë vend të ftohtë të ftohtë që ju ta bëni këtë,” do të thoshin ata. Pra, pasi la shkollën  Hayward Grammar, pastaj Kolegji Bolton Sixth Form Myrie studioi drejtësi në Universitetin e Sussex. Më pas ai iu bashkua BBC-së si praktikant i diplomuar në vitin 1987 me kushtin se do t’i drejtohej ligjit nëse nuk funksiononte. Ai tani ka punuar në më shumë se 90 vende.

Edhe pse ai është i kujdesshëm për të komplimentuar koleget e tjerë, Myrie argumenton se mbulimi i BBC është bërë i mundur nga financimi i saj publik.

“Është e rëndësishme në momente si kjo që ne të tregojmë se çfarë mund të bëjmë realisht. Ju merrni peshën dhe gjerësinë e mbulimit për shkak të tarifës së licencës.”

Ai e sheh rolin e tij për të siguruar që shikuesit të kuptojnë se çfarë po ndodh me civilët:

“Atëherë ata mund të bëjnë presion mbi përfaqësuesit e tyre të zgjedhur për të bërë diçka për këtë.”

Duke qenë se ai ka qenë vetëm në Kiev, ai nuk ka parë asnjë trupë ruse, por shpërthimet janë duke u afruar dhe ata tani mund t’i dëgjojnë ato në bunker.

Kyiv është kthyer në një qytet fantazmë, shton Myrie:

“Qyteti pothuajse është zbrazur nga jeta. Ju degjoni sirenat e sulmit ajror gjatë ditës dhe më pas gjatë natës, më shumë nga bombardimet. Në ballkon, ju mund të shihni bombardimet në distancë”

A është i frikësuar?

“I frikësuar është fjala e gabuar. Ne kemi sigurinë e duhur këtu dhe njerëz të shkëlqyer përreth

Ai ka qenë në shumë situata të frikshme më parë: kur u angazhua me Marinsat Mbretërorë në Irak në vitin 2003, atij iu desh t’i shkruante familjes së tij një letër të mundshme lamtumire.

Ai shton se Ukraina duket e gatshme për kryengritje kundër një qeverie kukull që pritet të vendosë presidenti Vladimir Putin.

“Ky vend do të jetë një makth për Putinin që ta kontrollojë. Unë nuk mendoj se Putini do të mbijetojë. ky është fillimi i fundit. Nëse ka një përpjekje për të mbajtur një qeveri kukull këtu, në një moment, ajo do të dështojë dhe rusët do të kthehen në Moskë me bishtin mes këmbëve.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *