I quajtur “shefi i shefave”, arrestohet pas dy vitesh në arrati ish-kreu i Ndranghetës. U lirua nga burgu për një gabim, por…

Domenico Paviglianiti, i konsideruar si një nga mafiozët më mizorë dhe ish-kreu i Ndranghetës është arrestuar nga Policia Italiane, pas dy vitesh në arrati.

Ai u paraqit si “shefi i të gjithë shefave” në grupin mafioz të lartpërmendur të viteve ’80 dhe ’90, dhe streha e të cilit është në Kalabri.

Ndrangehta konsiderohet si një nga mafiet më të mëdha në botë, me ndikim në të gjithë planetin. Paviglianiti është arrestuar fillimisht në Spanjë në vitin 1996, e më pas u ekstradua në Itali, ku dhe u dënua me burgim të përjetshëm nga një gjykatë e vendit.

Ai u lirua në tetor të 2019-ës, pas një gabimi procedural dhe që nga ajo kohë u vendos në Spanjë.

Në janar të këtij viti, ai u dënua me një burg shtesë prej 12 vjetësh në mungesë në Bologna.

Kjo është arsyeja pse ai u arrestua përsëri në Madrid, falë aksionit të përbashkët të policisë spanjolle dhe karabinierët italianë. Veç arrestimit, policia konfiskoi gjashtë telefona celularë, 6,000 euro para të gatshme dhe dokumente të rreme portugeze që ish-mafiozi kishte me vete.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *