I zhdukur në oqean për gati 2 javë, burri gjendet i gjallë. Zyrtari i Gardës amerikane: Është Mrekulli! Ndodh shumë rrallë që…

i zhdukur ne oqean per gati 2 jave burri gjendet i gjalle zyrtari i gardes amerikane eshte mrekulli ndodh shume rralle qe

Një nga dy burrat e zhdukur në det për gati dy javë u gjet i gjallë të enjten nga një varkë peshkimi kanadeze në një gomone shpëtimi në ujërat kanadeze, afërsisht 70 milje në veriperëndim të Cape Flattery, Uashington, sipas zëdhënësit të Gardës Bregdetare të SHBA.

“Fakti që ai ishte në këtë gomone shpëtimi për shumë ditë, dhe ende ruante shpresën, dhe përfundimisht u gjet nga një varkë peshkimi pak a shumë e rastësishme ishte e pabesueshme dhe thjesht një gjë e mrekullueshme”, tha Steve Strohmaier për CNN me telefon. “Oqeani është një vend shumë i gjerë. Ai po lundronte në mes të askundit. Shumë herë, është shumë e rrallë të kesh një anije që kalon pranë”, shtoi ai.

Të dielën pasdite, roja bregdetare u njoftua për një anije peshkimi të zhdukur që ishte nisur nga bregu i Uashingtonit më 12 tetor dhe do të kthehej më 15 tetor.

“Ata u larguan nga Westport, Uashington,” tha Strohmaier. “Ata duhej të ktheheshin në datën 15 dhe një javë më vonë, roja bregdetare u njoftua.”

Burri u gjet nga një varkë kanadeze peshkimi “në ujërat kanadeze, dhe nga kjo, anija e mirë samaritane i dërgoi radio rojës bregdetare kanadeze. Kështu, ata dolën … dhe e çuan përsëri në breg ku më pas mund të shkonte në spital. Kur shkoi në spital, u raportua se ishte në gjendje të qëndrueshme.”

Në këtë moment, një person tjetër mbetet i zhdukur dhe ngjarja mbetet nën hetim, sipas Rojës Bregdetare të SHBA.

Kur u pyet nëse Roja Bregdetare e SHBA do të rifillonte kërkimin për marinarin e zhdukur, Strohmaier tha, “Ne presim të dëgjojmë më shumë informacion për të mbledhur së bashku rrëfimet dhe deklaratat e dëshmitarëve okularë nga ai (personi i gjetur) për të përcaktuar se çfarë veprimi mund të ndërmarrim në të ardhmen. ose Roja Bregdetare Kanadeze mund të marrë.”

Të martën, Roja Bregdetare e SHBA postoi në lidhje me kërkimin për anijen e zhdukur në X, duke thënë , “USCG po kërkonte për anijen 43-këmbëshe Evening me 2 persona në bord, e cila u nis nga Grays Harbor më 12 tetor dhe thuhet se synonte të kthehej më 15 tetor.” Të mërkurën, shërbimi tha se kishte pezulluar kërkimin “në pritje të zhvillimit të informacionit të ri” pasi “ekuipazhet kontrolluan mbi 14,000 milje katrore për më shumë se 8 orë”.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : bota sot www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts