IAEA rrit parashikimet e prodhimit bërthamor

Agjencia Ndërkombëtare e Energjisë Atomike (IAEA) ngriti sot parashikimet e saj të prodhimit bërthamor për herë të parë që nga katastrofa në Fukushima në 2011, duke parashikuar tani një dyfishim të kapacitetit të instaluar deri në vitin 2050, në skenarin më të mirë.

“Ky kĂ«ndvĂ«shtrim i pĂ«rmirĂ«suar nuk shĂ«non ende njĂ« prirje tĂ« re, por vjen pasi bota dĂ«shiron tĂ« largohet nga karburantet fosile pĂ«r tĂ« luftuar ndryshimet klimatike”, shkroi organi i OKB-sĂ« nĂ« njĂ« deklaratĂ« pĂ«r shtyp.

Në rastin më të lartë, IAEA pret një kapacitet të prodhimit të energjisë bërthamore prej 792 gigavat në vitin 2050, kundrejt 393 gigavat vitin e kaluar.

“PĂ«rfundimet e kĂ«tij raporti tregojnĂ« njĂ« vetĂ«dije nĂ« rritje se energjia bĂ«rthamore Ă«shtĂ« absolutisht jetike nĂ« pĂ«rpjekjet tona, pĂ«r tĂ« luftuar ngrohjen globale”, tha Drejtori i PĂ«rgjithshĂ«m i IAEA-s, Rafael Grossi.

Mbështetësit e energjisë bërthamore theksojnë se ajo është një burim energjie që lëshon shumë pak dyoksid karboni dhe është e kontrollueshme, domethënë që mund të mobilizohet sipas nevojave, ndryshe nga era ose nga dielli.//ATSH

PĂ«r t’u bĂ«rĂ« pjesĂ« e grupit “Balkanweb” mjafton tĂ« klikoni: Join Group dhe kĂ«rkesa do t’ju aprovohet menjĂ«herĂ«. Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *