Ideja gjeniale e shqiptarit, si tentoi t’i shpëtonte operacionit të sotëm të Europol dhe SPAK. Zbërthehen tentakulat e organizatës kriminale: Si një murator solli…

ideja gjeniale e shqiptarit si tentoi ti shpetonte operacionit te sotem te europol dhe spak zberthehen tentakulat e organizates kriminale si nje murator solli
ideja gjeniale e shqiptarit si tentoi ti shpetonte operacionit te sotem te europol dhe spak zberthehen tentakulat e organizates kriminale si nje murator solli

Edhe nëse nga gjithsej 83 të dyshuar vetëm njëri banon në provincën e Leçes, Salento ka një rëndësi të madhe në këtë histori, duke u konfirmuar si një nga pikat e privilegjuara dhe tranzite të trafikut të sasive të mëdha të lëndëve narkotike drejt vendeve të tjera.

Lumenjtë e drogës arrinin edhe jashtë vendit, pasi kalonin nëpër Itali. Në krye të të gjithë ngjarjes janë katër organizata kriminale, të përbëra kryesisht nga shtetas shqiptarë. Hetimi, i nisur në vitin 2019, pas të dhënave nga Karabinierët e kompanisë Borgo San Lorenzo, në provincën e Firences, është zgjeruar gradualisht për të përfshirë organe të tjera hetimore italiane dhe evropiane.

Kjo ka sjellë një mega-operacion mëngjesin e sotëm, i cili ka çuar në ndalimin paraprak në burg të 70 të dyshuarve, 68 prej të cilëve të huaj. Prej tyre, 28 banojnë në zonën metropolitane të Firences, 36 në zona të tjera të territorit kombëtar dhe 16 në shtete të tjera, midis Bashkimit Evropian dhe Shqipërisë. Tetë të dyshuar iu nënshtruan arrest shtëpiak, katër me detyrim paraqitje në policinë gjyqësore. Hetuesit kanë sekuestruar edhe mbi 5 milionë euro.

Arrestohet një 30-vjeçar në Scorrano

Në Salento, në mbështetje të kolegëve toskanë, kanë vepruar mëngjesin e sotëm Karabinierët e njësisë hetimore të Leçes. Mes objektivave të shënuar në urdhrin e gjykatës i vetmi që jetonte në zonën e Leçes, Giorgio Hameti, 30 vjeç. Origjina e tij shqiptare është e qartë edhe pse prej vitesh jeton në Scorrano. Gjatë bastisjes, Hameti tentoi një lëvizje të dëshpëruar: duke u fshehur në një hapësirë nën dysheme, e cila duket si një tryezë. Gjithsesi, jo vetëm që arratisja rezultoi e pasuksesshme, por gjatë kontrolleve 30-vjeçarit iu gjetën afërsisht 50 gramë hashash. Për më tepër, Hameti ishte i njohur tashmë për policinë, duke qenë se në fund të vitit 2017 ai u arrestua sërish , kur u zbulua se po shkonte dhe dilte nga Otranto, ku kishte në dispozicion një apartament në dhomat e të cilit një lloj i inkubatori për rritjen e marijuanës. Një episod në dukje minimal ai i shtatë viteve më parë; tani, megjithatë, Hameti është futur mes pjesëve të një mozaiku më të madh.

Hetimi 2-vjeçar

Në kuadër të hetimit, u angazhuan shumë agjenci përfshirë Eurojust, Europol, Interpol dhe Prokuroria Speciale Kundër Korrupsionit dhe Krimit të Organizuar në Tiranë (SPAK) në bashkëpunuan me autoritetet italiane. Hetimi, i zhvilluar nga viti 2019 deri në vitin 2021, bëri të mundur zbulimin e një trafiku të gjerë droge (kokainë, heroinë, MDMA, hashash dhe marihuanë) të futur në Itali nga Shqipëria (përmes brigjeve të Pulias) ose nga Holanda dhe më pas pjesërisht droga pjesërisht shitej në provincën e Firences, si dhe në vende të tjera në Itali ose në Gjermani. Gjatë hetimit, u identifikuan katër struktura të ndryshme kriminale që bashkëpunonin me njëra-tjetrën, të përbëra nga shtetas italianë dhe shqiptarë, njëra me qendër në Holandë, tjetra në Shqipëri dhe dy të tjerat në Toskanë. Në total, 28 persona u hetuan për shoqatë kriminale transnacionale me qëllim trafikun e drogës dhe 68 të tjerë për transport ose shitje të të njëjtave substanca.

Lidhjet me Holandën

Hetimi lindi në vitin 2019, kur u bë e mundur kapja e një sasie prej 2 kilogramësh marijuanë në Piazza Muratori në Firence. Droga iu sekuestruar një shqiptari 42-vjeçar. Duke u thelluar më thellë, u bë e qartë se ai ishte një trafikant serioz me lidhje në Holandë, Francë dhe Spanjë dhe duke ndjekur lëvizjet e tij u bë e mundur të rindërtohej rrjeti i bashkëpunëtorëve.

Gjatë aktiviteteve, u shfaqën lidhjet e kësaj organizate të parë kombëtare me një tjetër, me qendër në Firence, e cila merrte sasi të mëdha hashashi dhe marihuanë nga Shqipëria, të transportuara me gomone për në Kastro, pranë shpellave, e më pas në Firence, në zonën Campo di Marte, nga ku shitej në Itali dhe Gjermani.

Dy arrestime korrierësh zbuluan shtrirjen e operacioneve: në Gjermani u arrestua një italian (falë bashkëpunimit me Eurojust) me 25 kilogramë marijuanë dhe në Firence një tjetër me 80 kg të së njëjtës lëndë. Së fundi, i detyruar nga arrestimi i punëtorëve të tij, kreu i organizatës u detyrua të bënte lëvizje personalisht të drogës por më pas u arrestua në Pulia duke drejtuar një furgon me 340 kilogramë hashash dhe marihuanë, erën e fortë të të cilit tentoi ta fshihte me deodorant për makina.

Droga drejt gjithë Evropës Veriore

Hetimet më pas ndoqën zinxhirin e furnizimit dhe, falë bashkëpunimit ndërkombëtar, jo vetëm u identifikua kanali i furnizimit nga Shqipëria, i menaxhuar nga një organizatë vendase, por edhe ai që vepron në Holandë, i kryesuar nga një tjetër shoqatë shqiptare me qendër në Amsterdam (Holandë), me degë në veri të Italisë, të aftë për të lëvizur qindra kilogramë kokainë në të gjithë Evropën Veriore.

Në Itali, karabinierët ndaluan dy korrierët e tyre (një italian dhe një shqiptar) të cilët mbanin mbi 10 kilogramë kokainë. Gjatë këtyre aktiviteteve paraprake tashmë u arrestuan në flagrancë 24 persona dhe rreth 15 kilogramë kokainë, 120 hashash dhe 487 marihuanë, 217 bimë kanabis, gati 2 litra vaj hashashi, 95 mijë euro cash, dy pistoleta, një pushkë, shtatë automjete dhe një pronë.

Në vijimësi të hetimeve, nga ana shqiptare, Policia e Shtetit Shqiptar, e koordinuar nga Prokuroria për Krimin e Organizuar SPAK, procedoi në arrestimin në flagrancë të 11 personave, duke sekuestruar në total 14.3 kilogramë kokainë, 34 heroinë, 30 hashash, 68 marihuanë, 3 mijë e 600 euro kesh dhe gjashtë automjete të rënda.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë.
Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne :bota sot www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts