Identifikohen mbi 91 mijë raste të reja me COVID-19 në Britani në 24 orët e fundit

Situata epidemiologjike në Britani vijon të mbetet shqetësuese. Më përhapjen e mutacionit të ri Omicron është shtuar edhe numri i infektimeve në vend.

Vetëm në 24 orët e fundit në Britani janë identifikuar 91, 743 raste të reja, një rritje kjo e nxitur edhe nga varianti Omicron, sqarojnë ekspertët.

Ndërkohë ndryshe nga infektimet, mjekët theksojnë se është vënë re një reni e lehtë e numri të vdekjeve dhe se po ulet edhe numri i shtrimeve në spitale.

Megjithatë mjekët apelojnë që qytetarët të tregohen vigjilentë dhe të respektojnë masat anti-Covid gjatë festave për të parandaluar rritjen e infektimeve.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.