Identifikohet variant i ri i Covid në Qipro

09:32 09/01/2022

25 raste me “Deltakron”, bashkim i Omicron dhe Delta 

Identifikohet nĂ« Qipro njĂ« variant i ri i virusit SarsCoV2. Ai Ă«shtĂ« njĂ« kombinim i varianteve Delta dhe Omicron dhe pĂ«r kĂ«tĂ« arsye Ă«shtĂ« quajtur “Deltakron”. Lajmi raportohet nga agjencia e lajmeve Bloomberg qĂ« citon Leondios Kostrikis, profesor i shkencave biologjike nĂ« Universitetin e Qipros dhe kreu i Laboratorit tĂ« bioteknologjisĂ« dhe virologjisĂ« molekulare. Sipas tij tashmĂ« janĂ« identifikuar 25 rastet e para me kĂ«tĂ« variant tĂ« ri tĂ« covid.

Kostrikis tha se “aktualisht ka infeksione tĂ« njĂ«kohshme tĂ« Omicron dhe Delta dhe ne kemi gjetur se ky lloj Ă«shtĂ« njĂ« kombinim i kĂ«tyre dy varianteve”. Ai Ă«shtĂ« quajtur “Deltakron” pĂ«r shkak tĂ« identifikimit gjenetike tĂ« ngjashme qĂ« ka  Omicron dhe Delta. Sipas tĂ« njĂ«jtave burime analizat statistikore tregojnĂ« se infektimet me kĂ«tĂ« variant janĂ« mĂ« tĂ« shpeshta mes pacientĂ«ve tĂ« shtruar nĂ« spital pĂ«r Covid sesa pacientĂ«t qĂ« po kurohen nĂ« shtĂ«pi. TĂ« dhĂ«nat pĂ«r 25 rastet e identifikuara janĂ« dĂ«rguar nĂ« Institutin PastĂ«r nĂ« Paris qĂ« gjurmon ndryshimet e virusit.

“Ne do tĂ« shohim nĂ« tĂ« ardhmen nĂ«se ky lloj Ă«shtĂ« mĂ« patologjik apo mĂ« ngjitĂ«s apo nĂ«se do tĂ« mbizotĂ«rojĂ«â€ ndaj Delta dhe Omicron, tha studiuesi duke theksuar se, sipas tij ai mund tĂ« zĂ«vendĂ«sojĂ« variantin shumĂ« infektues Omicron.

Tv Klan

Burimi informacionit @TvKlan: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *