Ihor Terekhov: Kharkiv po përballet me bombardime intesive

12:35 21/04/2022

Qyteti i dytë më i madh i Ukrainës, Kharkiv është duke u përballur me bombardime intesive, ka deklaruar kryebashkiaku i vendit.

Raportimet vinë menjëherë pas informacioneve të dhëna nga këtë mëngjes nga Ukraina, se forcat ruse janë duke vijuar ofensivën e tyre në lindje të vendit për të arritur kontrollin e plotë të rajonit të Doneskut dhe Luhanskut.

Që prej fillimit të pushtimit rus kundrejt Ukrainës, pjesa verilindore e qytetit të Kharkivit është përballur me zjarre të vazhdueshme, ku shumica e njerëzve jetojnë nëntokë.

Dhjetëra stacione metrosh janë kthyer gjithashtu në strehime dhe vagone trenash në shtëpi të improvizuara./tvklan.al

Burimi informacionit @TvKlan: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com