Ilir Meta dhe Monika Kryemadhi vizitë në SHBA, lobisti libanez nxjerr fotot nga takimi. Ja çfarë shkruan
Presidenti i Shqipërisë, Ilir Meta dhe bashkëshortja e tij, kryetarja e LSI-së Monika Kryemadhi kanë qenë në një vizitë në SHBA pak ditë më parë.

ilir meta

Ndonëse nuk ka pasur njoftim zyrtar për këtë udhëtim, ka qenë mikpritësi i tyre që ka publikuar foto nga takimi.

Bëhet fjalë për lobistin libanez Safi Kaskas, i cili ka publikuar foto në ‘facebook’ nga takimi më 20 korrik me Presidentin Meta dhe bashkëshorten e tij Monika Kryemadhi si dhe bashkëshorten e tij, teksa i ka dhuruar librin e tij Kur’ani me Referencat në Bibël.

Kaskas, i cili është shumë aktiv në rrjetet sociale, shkruan në postimin e tij se është ftuar nga çifti presidencial për të vizituar Shqipërinë.

meta me libanezin

“Unë dhe gruaja ime patëm një vizitë shumë produktive këtë mëngjes me Presidentin e Shqipërisë, Shkëlqesinë e Tij Ilir Meta dhe gruan e tij Monika Kryemadhi. Ne u dhuruam atyre një kopje të librit tim Kur’ani me Referencat në Bibël. Zonja e Parë e Shqipërisë e donte librin dhe u angazhua për ta përkthyer atë në shqip me një grup studiuesish. Ata gjithashtu na ftuan t’i vizitojmë ata në Shqipëri për të festuar fillimin e përkthimit të librit”, shkruan Kaskas.

Ndërkohë teksa një nga miqtë e tij në “Facebook” e pyet se nga e njeh Presidentin Meta, ai i përgjigjet se bashkëshortja e tij dhe Kryemadhi kanë punuar prej vitesh së bashku.

safi Kaskas-koment

Nga postimet e tij shihet gjithashtu se një ditë më pas, lobisti libanez Kaskas ka pritur në zyrë kandidatin për Presidentin e Liberisë, për të cilin thotë se po e ndihmon si këshilltar strategjik.

safi

Po kush është Safi Kaskas?

Amerikano-Libanezi është lobist i njohur me bazë në SHBA e Arabinë Saudite, shkruan Hashtag. Nga një kërkim në google mund të gjesh edhe një CV të tijën ku flitet për një veprimtari të pasur dhe një njeri të dashur në Uashington.

Dr. Safi Kaskas është një menaxher ekzekutiv dhe një strateg me më shumë se 40 vjet përvojë me bazë të gjerë në planifikimin strategjik, udhëheqjen dhe etikën e biznesit, me një theks në menaxhimin strategjik në korporatat dhe botët akademike. Ai ka udhëhequr korporata të mëdha dhe kompani tregtare dhe ka pionieruar angazhime të shumta të suksesshme këshilluese fillestare për klientët në fushat e tregtisë dhe industrisë si në Shtetet e Bashkuara dhe Arabinë Saudite.

Kaskas është një bashkëthemelues i Universitetit East Ëest në Chicago, Illinois dhe u zgjodh si president i bordit të tij të drejtorëve nga 1979 në 2005. Nën udhëheqjen e bordit të tij, Universiteti East Ëest fitoi akreditimin nga Shoqata Qendrore e Veriut dhe zhvilloi një mbledhje të fortë fondesh, rrjet që ndërtoi një themel të fortë për rritjen e tij të vazhdueshme. Kaskas vazhdon të shërbejë si anëtar i bordit të drejtorëve të Universitetit. Si themelues dhe president i Strategjisë së Menaxhimit të Edge Strategic, Kaskas ndihmoi shumë korporata të nivelit të mesëm dhe të madh në zhvillimin me sukses të portofoleve të tyre të biznesit.

Firma e tij konsulente u përqendrua në zhvillimin strategjik brenda industrisë së kujdesit shëndetësor dhe themeloi Kompaninë Amerikane të Menaxhimit Strategjik të Shëndetësisë (ASHM), e cila zotëron qendra diagnostikuese dhe planifikon të blejë institucione të kujdesit shëndetësor në Jeddah, Arabia Saudite. Ai ka organizuar, marrë pjesë dhe moderuar qindra seminare biznesi dhe leksione mbi menaxhimin strategjik dhe etikën e biznesit dhe një larmi temash të ngjashme. Përveç përqendrimit të tij në shkencat e menaxhimit strategjik, Kaskas ka studiuar fetë Abrahamike dhe ligjëroi në të gjithë SHBA për tema që lidhen me Islamin, zhvillimin e Myslimanëve Amerikanë dhe të ardhmen e Islamit në SHBA.

Ai ka investuar 30 vjet të jetës së tij në dialog dhe ndërtimin e urave midis ithtarëve të feve Abrahamike. Kaskas shërben si anëtar bordi i Trac5, një organizatë që punon për zgjidhjen e konflikteve të bazuara në besim dhe është i ftuar të flasë rregullisht në Mëngjesin Kombëtar të Lutjeve në Uashington, DC për tema të tilla si pajtimi, Kurani dhe mësimet e Jezusit.

Kohët e fundit, Kaskas shkroi si bashkëautor librin “Kurani – me Referenca në Bibël, Një Kuptim Bashkëkohor”, një përkthim i ri, i papërfunduar kurrë më parë i Kur’anit në anglishten bashkëkohore që përmban më shumë se 3,000 referenca paralele në Bibël.

© Panorama.al Burimi informacionit @Panorama.al: Lexo me shume: www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.