“Imazhet e Bucha-s mund të jenë vetëm fillimi”, ligjvënësi ukrainas për zbulimin e trupave të civilëve: Po shohim horrorr në jetën reale

Ndërsa ukrainasit gjejnë trupa të civilëve të vrarë në zonat e pushtuara më parë nga forcat ruse, ata në terren thonë se imazhet tronditëse që dalin nga vende si Bucha mund të jenë vetëm fillimi i asaj që është zbuluar.

“Unë mendoj se Bucha është vetëm fillimi pasi ne çlirojmë më shumë nga vendi ynë”, i tha Sviatoslav Yurash, anëtari më i ri i parlamentit të Ukrainës, për Jake Tapper të CNN të enjten herët në mëngjes.

“Do të shihni shumë më tepër tmerr në ekranet tuaja televizive. Ne po shohim horrorrin në jetën reale. Ne nuk mund të mos shprehim tronditjen tonë të plotë për faktin se kjo është e mundur në kohën tonë”, tha ai.
Yurash, 26 vjeç, i cili foli nga Kievi, tha se ai ishte në Borodianka aty pranë të mërkurën, e cila u “shkatërrua keq nga rusët”.

Borodianka ishte një pikë kërcimi për njësitë ruse ndërsa përparonin në Kiev përmes periferive si Bucha dhe Irpin. Ata u përballën me rezistencë të fortë nga forcat ukrainase dhe u detyruan të tërhiqen.

Një ekip i CNN në Borodianka ishte i pranishëm teksa vullnetarët zbuluan dhe hoqën trupat e civilëve të vrarë gjatë sulmeve ruse.
“Ky është një qytet që nuk ka bazë ushtarake, nuk kishte brigadë, nuk kishte aeroport dhe rusët e goditën atë me gjithçka që kishin”, tha Yurash.

“Ata në thelb i shkatërruan ndërtesat me fuqi ajrore. Ka ende njerëz në rrënoja. Ka ndërtesa banimi që ata shkatërruan. Ka predha rreth qytetit dhe ato në thelb kanë treguar se kjo luftë ka të bëjë me shkatërrimin e njerëzve të thjeshtë të Ukrainës në zonën e Borodianka si askund tjetër.
Linjat e furnizimit: Ndërsa forcat ruse tërhiqen nga veriu i Ukrainës dhe përqendrojnë përpjekjet drejt lindjes së vendit, Kievi po bëhet një qendër për të shpërndarë furnizimet në vendet e tjera të sulmuara, tha Yurash.

“Çështja është që ushtarët të marrin furnizime për të ndihmuar atje, për të mposhtur rusët dhe për t’i mbajtur ata jashtë qyteteve të mëdha, për t’i mbajtur ata që të mos bëjnë më shumë Buchas rreth Ukrainës,” tha ai.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *