Imazhet satelitore e konfirmojnë: Forcat ruse janë tërhequr nga aeroporti Antonov, jashtë Kievit

Imazhet e reja satelitore tregojnë se forcat ruse janë tërhequr nga aeroporti Antonov në Hostomel, 18 milje (rreth 29 kilometra) në veriperëndim të kryeqytetit ukrainas, Kiev.

Imazhet, të marra të enjten nga Maxar Technologies, konfirmojnë informacionin e mëparshëm nga një zyrtar i Departamentit të Mbrojtjes së SHBA-së, i cili i tha CNN se besonin se ushtria ruse kishte të ngjarë të ishte larguar nga aeroporti.

14d9482b 320e 4b38 945f 5ec5f24bd5d1
14d9482b 320e 4b38 945f 5ec5f24bd5d1

Imazhet e mëparshme satelitore treguan se rusët kishin ndërtuar berma mbrojtëse prej balte rreth automjeteve ushtarake dhe pozicioneve të artilerisë pas javësh gërmimesh në aeroport. Tani, vetëm bermat kanë mbetur.

Fitorja e parë ruse: Kapja e fushës ajrore të Antonovit ishte fitorja e parë e madhe e shënuar nga rusët në ditën e parë të luftës – 24 shkurt. Një numër helikopterësh transporti dhe sulmi i zunë pritë bazës dhe ushtarëve ukrainas të vendosur atje; CNN dëshmoi disa nga përleshjet intensive në bazë.

Që atëherë, forcat ukrainase u mbajtën të forta kundër avancimit rus; ata kurrë nuk e bënë atë më afër Kievit perëndimor. Luftime intensive u zhvilluan përgjatë lumit Irpin dhe qyteteve Irpin dhe Bucha, në jug të bazës ajrore dhe Hostomel.

734f3048 E648 4a8b Bd1f F57ed0fe4020
734f3048 E648 4a8b Bd1f F57ed0fe4020

Ministria e Mbrojtjes e Rusisë publikoi një numër videosh duke lavdëruar lehtësinë me të cilën ata pretendonin se kishin marrë bazën ajrore. Media shtetërore ruse u bëri jehonë këtyre pretendimeve, madje duke udhëtuar me trupa rreth aeroportit si dëshmi se sa e sigurt ishte zona.

Tani, braktisja është një shembull tjetër i rënies së suksesit ushtarak të Rusisë rreth kryeqytetit ukrainas.

83755c28 E30b 4050 A64e 5563461f220d
83755c28 E30b 4050 A64e 5563461f220d

Ripozicionimi rus: Në këtë kohë, është e paqartë se ku shkuan mjetet ushtarake dhe artileria. Rusia ka pretenduar më parë se do të zvogëlojë aktivitetin e saj ushtarak rreth Kievit. Të gjitha forcat ushtarake dhe automjetet që u pozicionuan në perëndim të Kievit erdhën nga Bjellorusia.

Rusët nuk po thonë nëse janë kthyer në Bjellorusi, dhe mbulesa e dendur e reve aktualisht po pengon çdo imazh satelitor nga gjurmimi i lëvizjeve të trupave ruse në zonë.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts