Imazhet satelitore tregojnë 3 vendet ku po grumbullohen trupat ruse

18:27 12/04/2022

Raportimet dhe imazhet satelitore sugjerojnë se Rusia po grumbullon trupa dhe pajisje ushtarake në të paktën tre vende në kufirin e Ukrainës: në rajonin e Belgorod dhe Voronezh dhe rreth qytetit të Matveev Kurgan, në jug.

Brenda Ukrainës, Rusia po përforcon operacionet e saj rreth Izyum dhe po përgatitet të shtyjë në jug për të marrë Slovyansk, sipas Institutit për Studimin e Luftës.

Nga atje, trupat ruse mund të jenë në gjendje të avancojnë në lindje ose në juglindje për të rrethuar një kontigjient të forcave tokësore të Ukrainës.

Nëse Mariupol bie, forcat ruse mund të fillojnë të shtyjnë në veri, duke rrethuar më pas një grup më të madh të trupave ukrainase. BBC shkruan se disa nga njësitë më me përvojë dhe më të pajisura të Ukrainës mendohet të jenë në lindje.

ShumĂ« prej tyre janĂ« vendosur nĂ« pozicione kyçe dhe analistĂ«t thonĂ« se trupat ruse mund tĂ« luftojnĂ« pĂ«r t’i detyruar qĂ« tĂ« largohen./tvklan.al

Burimi informacionit @TvKlan: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *