Inagurimi i Biden: Gjithçka që duhet të dini

kapitol hill ushtria

Shtetet e Bashkuara të Mërkurën do të transferojnë përsëri pushtetin nga një president në tjetrin, siç ka bërë që nga viti 1797 kur George Washington la detyrën për t’u zëvendësuar nga presidenti i dytë amerikan, John Adams.

Këtë herë, Presidenti i zgjedhur Joe Biden, një ish nënkryetar nën Barack Obama i cili më parë ka shërbyer si senator i SHBA për 36 vjet dhe 13 ditë, do të betohet si presidenti i 46-të i Shteteve të Bashkuara.

Nënkryetari i zgjedhur Kamala Harris, ndërkohë, do të jetë nënkryetari i 49-të i Shteteve të Bashkuara. Betimi i saj do të përfaqësojë thyerjen e tavanit të dytë më të lartë të xhamit në shoqërinë amerikane, pasi ajo do të jetë gruaja e parë që do të jetë ndonjëherë nënkryetare.

Harris ishte më parë prokurori i përgjithshëm i Kalifornisë dhe senatori i vogël amerikan nga ai shtet. (Harris dha dorëheqjen nga Senati të Hënën.)

Harris do të jetë gjithashtu nënkryetarja e parë e Zezë dhe nënkryetarja e parë e Azisë Jugore, megjithëse nuk do të jetë nënkryetarja e parë me ngjyra. Republikani Charles Curtis – i cili shërbeu nën Presidentin Herbert Hoover – ishte i pari. Curtis, i lindur në Kansas, ishte një anëtar i Kaw Nation American Native.

‘JO TOLERANCE’ DHUNES NE DITEN E INAUGURIMIT:

Do të ketë gjithashtu një nivel historik të pranisë ushtarake në kryeqytet që synon të parandalojë dhunën pasi një turmë në 6 Jan sulmoi Kapitolin – gjoja duke u përpjekur të ndalonte Kongresin nga certifikimi i fitimit të Biden në 14 Dhjetor në Kolegjin Zgjedhor mbi Trump.

Biden dhe Harris janë vendosur të marrin frenat e qeverisë ndërsa një mori zyrtarësh të lartë nga të dy partitë marrin pjesë në festimin e demokracisë amerikane.

Kur eshte?

Mbulimi special i Fox News për inaugurimin do të fillojë në 11 të mëngjesit, ankoruar nga Bret Baier dhe Martha McCallum. Biden do të betohet në mesditë, zyrtarisht duke u bërë president i Shteteve të Bashkuara.

Ku eshte?

Përurimi do të ndodhë në Frontin Perëndimor të Kapitolit, jashtë ashtu siç tradicionalisht është mbajtur në vitet e fundit. Më parë, betimet presidenciale kanë ndodhur në Portikun Lindor të Kapitolit. (Përurimi i dytë i Presidentit Ronald Reagan, në 1985, u mbajt brenda Kapitolit për shkak të temperaturave të vështira të dimrit atë ditë.)

Si është prania ushtarake?

Me shumë zyrtarë të lartë të qeverisë që mblidhen në të njëjtin vend, një inaugurim presidencial gjithmonë përfshin një përpjekje masive të sigurisë.

Por kërcënimet kanë qenë më serioze dhe më të përhapura këtë herë, pasi Presidenti Trump dhe shumë prej aleatëve të tij pretenduan se zgjedhjet presidenciale ishin vjedhur dhe se Trump kishte fituar.

Këto pretendime, të refuzuara në vendime të shumta gjyqësore, arritën një ethe kur Trump u dyfishua në 6 janar, me të dhe mbështetësit e tij duke përdorur retorikë të ngritur në një tubim në Uashington para se ligjvënësit dhe Zëvendës Presidenti Mike Pence të vendoseshin për të vërtetuar fitoren elektorale të Biden në një sesioni i përbashkët i Kongresit.

përveç 25,000 trupave të Gardës Kombëtare nga të 50 shtetet dhe tre territoret që ndihmojnë në sigurinë, personeli nga Policia e Shtetit Maryland, Policia e Kapitolit të SHBA, Departamenti i Policisë së New York-ut dhe shumë agjenci të tjera ishin të gjitha në qytet për të mbajtur presidentin dhe zëvendës president, dhe selia e qeverisë amerikane, e sigurt.

Sa herë ka ndodhur kjo?

Megjithëse Biden do të bëhet presidenti i 46-të i Amerikës, betimi i tij do të jetë hera e 59-të që betohet një president amerikan.

Lexo me shume: www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.