Indi, 11 të vdekur pasi u goditën nga rryma elektrike në një paradë fetare

indi 11 te vdekur pasi u goditen nga rryma elektrike ne nje parade fetare
indi 11 te vdekur pasi u goditen nga rryma elektrike ne nje parade fetare

Të paktën 11 persona vdiqën pasi u goditën nga rryma elektrike gjatë një parade fetare në shtetin jugor indian të Tamil Nadu të mërkurën.

Adhuruesit e një tempulli hindu u mblodhën për një paradë rreth mesnatës të së mërkurës. Incidenti vdekjeprurës ndodhi pasi dekorimet e kamionit të tyre që mbante idhullin, ose karrocën, goditën një kabllo të tensionit të lartë rreth orës 3:00 të mëngjesit me orën lokale (2130 GMT), sipas raporteve të mediave lokale.

Të paktën shtatë persona vdiqën në vend pasi u goditën nga rryma, sipas mediave lokale.

Dy fëmijë ishin gjithashtu në mesin e atyre që vdiqën, sipas gazetës Indian Express dhe kanalit televiziv të Nju Delhi.

Rreth 15 persona u plagosën dhe u dërguan në spitale, tha policia. Të paktën tre nga ata që u plagosën pësuan lëndime nga djegia, tha një oficer.

Zona është e njohur për tempujt dhe arkitekturën e saj të trashëgimisë.

Kryeministri Narendra Modi ofroi 2 lakh rupi (ose 2,450 €; 2,610 dollarë) për të afërmit e viktimave.

“Shpresoj që të lënduarit të shërohen shpejt”, shkroi Modi në Twitter.

Është e zakonshme që besimtarët të grumbullohen rreth karrocave në procesione gjatë festivaleve hindu, ku Jagannath Rath Yatra në shtetin lindor të Odisha është ndër procesionet më të mëdha në botë.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts