Indi, shemben në transmetim live ‘kullat e turpit’, godinat gjigante të paligjshme kishin 1000 apartamente të pabanuara kurrë më parë

India shkatërroi dy rrokaqiej të paligjshëm banimi në periferi të Nju Delhit në TV në transmetim live.

Shkatërrimi i ‘Kullave Binjake’ të Noidës 100 metra të larta ishte gjithashtu një shembull i rrallë se si India u përball me ndërtuesit dhe zyrtarët e korruptuar.

32 katet e ‘Apex’ dhe 29 e ‘Ceyane’, të cilat kishin rreth 1000 apartamente të pabanuara kurrë në 9 vjet, u shkatërruan në pak sekonda, duke krijuar një re të pamasë pluhuri dhe mbeturinash. Shpërthimi i kontrolluar me 3700 kilogramë eksploziv ishte prishja më e madhe e kryer në Indi deri më sot, raportojnë mediat lokale.

Para shpërthimit, mijëra njerëz endacakë u evakuuan, duke përfshirë edhe rrokaqiejt aty pranë, njëri prej të cilëve ishte vetëm nëntë metra larg.

Kanali televiziv Times Now, i cili si të tjerët shfaqi numërimin mbrapsht mëngjesin e sotëm, e quajti atë “nënën e të gjitha prishjeve” duke i cilësuar aato “kullat e turpit”. Policia mbylli një autostradë aty pranë, ku shoferët ndaluan të shtunën për të bërë selfiet e tyre të fundit me kullat në sfond.

(Ansa/BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb


Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com